Po měsíci chtějí zemědělci znovu viditelně upozornit na prohlubující se krizi v agrárním sektoru. Zapojí se proto do masivních evropských protestů konaných den před summitem premiérů.

Na Olomoucku vyrazí kolem 10. hodiny protestní kolona z Příkaz směrem do Olomouce, kde je naplánovaná jízda ulicemi města.

Trasa: Příkazy nádraží - Křelov - Řepčín - Svatoplukova - Na Trati - Erenburgova - Pražská - kruhový objezd u Globusu - Pražská - Foerstrova - Albertova - Velkomoravská - Tovární - sjezd u Zory - Jeremenkova - tř. Kosmonautů - tř. Svobody - Studentská (kde se na rondelu technika rozjezde směrem do svých podniků).

Trasa vedoucí z Příkaz do Olomouce a zpět: Příkazy nádraží – směr Křelov – Řepčín – Svatoplukova – Na Trati – Erenburgova – Pražská - kruhový objezd u Globusu - Pražská – Foerstrova – Albertova – Velkomoravská – Tovární – sjezd u Zory – Jeremenkova – tř. Trasa vedoucí z Příkaz do Olomouce a zpět:Příkazy nádraží – směr Křelov – Řepčín – Svatoplukova – Na Trati – Erenburgova – Pražská - kruhový objezd u Globusu - Pražská – Foerstrova – Albertova – Velkomoravská – Tovární – sjezd u Zory – Jeremenkova – tř. Kosmonautů – tř. Svobody – Studentská (kruhový objezd rozjezd techniky zpět do podniků)Zdroj: Agrární komora

Další trasa vede z Loštic do Olomouce. Před Litovlí se kolona rozdělí. Cíl je u neředínského letiště, do města již technika pokračovat nebude.

Protest zemědělců 20. března 2024. Jedna trasa protestní jízdy zemědělské techniky povede z Loštic do Olomouce.Protest zemědělců 20. března 2024. Jedna trasa protestní jízdy zemědělské techniky povede z Loštic do Olomouce.Zdroj: Agrární komora

„Poprosil bych všechny řidiče, aby se snažili pochopit naši neutěšenou situaci. Akce není namířena proti nim,“ obracel se na motoristy Václav Koutný, předseda Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje.

„Musíme se ozvat. Byrokracie ze strany EU je nesmyslná, situace se zhoršuje, kdy za této vlády se zvýšily kontroly o 87 procent. Dále je tu nevstřícnost pomoci zemědělcům v současné ekonomické situaci, kdy máme nejhorší ekonomickou bilanci za poslední roky. Místo toho nám navýšili daň z nemovitosti,“ kritizoval.


Nahrává se anketa ...

Protestem chtějí hlavní organizátoři akce poukázat na prohlubující se krizi v agrárním sektoru nejen na evropské, ale i na národní úrovni.

„Zažíváme krizi v živočišné výrobě i speciální rostlinné výrobě. Nyní přichází na polní plodiny, které bývaly ekonomickým tahounem agrárního sektoru a produkce obilovin a olejnin pomáhala zemědělcům vyrovnávat se se ztrátami z jiných prodělečných odvětví. Na tyto problémy jsme dlouhodobě upozorňovali, nyní je ale třeba – lidově řečeno – bouchnout do stolu a dát o sobě vědět, protože se blíží doba, kdy už tady nebude co zachraňovat,“ poukázal předseda Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků Jiří Milek.

Protest zemědělců v ulicích Olomouce, kolony zemědělské techniky u hlavního nádraží v Olomouci, 22.2. 2024
Nespokojení zemědělci vyjeli s traktory do ulic Olomouce, kde brzdili provoz

Co chtějí protestující zemědělci?

1) Splnění slibu vlády z 8. 6. 2022 na spuštění programu na podporu zaměstnanosti na venkově formou slevy na sociálním pojištění.

2) Splnění slibu vlády z 8. 6. 2022 na navrácení národních dotací na úroveň roku 2022 ve výši 5 miliard korun.

3) Snížení daně z nemovitých věcí na zemědělskou půdu na úroveň roku 2023 nebo nezdaňování evropských dotací, což pomůže snížit náklady v době propadajících se cen.

4) Aktivní řešení přebytku základních zemědělských komodit na evropském trhu, a to omezením dovozů ze třetích zemích, podporou exportu z Evropské unie a větší spotřebou v rámci obnovitelných zdrojů energie.

5) Plné kofinancování, stejně jako v ostatních zemích Evropské unie, záchranného balíčku na rok 2024, který připravuje Evropská komise a jeho vyplacení co nejrychleji všem zemědělcům na hektar obilovin.