Ve sportovní hale, jejíž stavba spolkla téměř 140 milionů korun, mají trénovat především mladí volejbalisté, basketbalisté či tenisté, sloužit má i žákům prostějovských škol.

Většinu nákladů na stavbu Národního sportovního centra pokryla státní dotace 110 milionů korun.

"V dopoledních hodinách zde budou především střední školy. Máme obsazeno od sedmi hodin ráno do deseti večera. Hlediště má kapacitu tři sta čtyřicet míst. Hala má klasifikaci extra, kterou mají pouze tři haly v republice. Hala splňuje všechny nejpřísnější podmínky, aby se zde mohl hrát volejbal nebo basketbal extraligové úrovně," prozradil ředitel Národního sportovního centra Prostějov Ivan Pospíšil.

Otveření centra se ve čtvrtek odehrálo ve velkém stylu. Vedle zástupců státní, krajské a obecní samosprávy, dodaly ceremionálu punc sportovní hvězdy.

Světově proslulí tenisté Radek Štěpánek, Jiří Novák nebo Tomáš Berdych, někdejší fotbalový internacionál Jan Polák, volejbalistka Helena Horká a basketbalista Michal Křemen, ti všichni si nenechali uvedení nového sportoviště utéct.

"Jsem rád, že mohu být u toho. V Prostějově vznikla opravdu krásná hala," nechal se například slyšet Robert Plaga, ministr školství, mládeže a tělovýchovy.

Primátorka: Město hala nestála skoro nic

Obrovskou hrdost a zastiučinění neskrývala prostějovská primátorka Alena Rašková: "Jsem strašně ráda, že se to opravdu podařilo. S lítostí říkám, že nebýt neustálých ataků našich opozičních zastupitelů, tak bylo centrum otevřeno mnohem dříve. Je to centrum určené mládeži, které uvolní tělocvičny v centru města. Prospěje to celému městu a všem sportujícím dětem. Navíc je to hala, která město nestála prakticky nic."

Město Prostějov věnovalo spolku Prostějov olympijský pozemky v ceně zhruba pěti milionů korun.

"Částečně přispělo na vybudování parkovišť v okolí haly, která slouží ale nejenom návštěvníkům nové haly, ale i zimního stadionu nebo velodromu. Největší část financí šla ze státních dotací. Máme tak halu, do které jsme investovali okolo třiadvaceti milionů a to si myslím, že je skoro zadarmo," komentovala Alena Rašková.