Petr BilíkZdroj: FB Petra BilíkaSpolečně s hejtmanem Ladislavem Oklešťkem (ANO), olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem, primátorem Olomouce Miroslavem Žbánkem (ANO) jednal s vedením Muzea umění Olomouc také prorektor Univerzity Palackého Petr Bilík (na malém snímku vpravo).

Více o pondělní schůzce ZDE

Pane prorektore, můžete sdělit, kdo inicioval pondělní schůzku?
Schůzku iniciovalo vedení Muzea umění Olomouc.

Proč vás pozvali?
Účel byl velmi pochopitelný, tedy zjistit postoj partnerských institucí k dění kolem SEFO.

UP Olomouc stále podporuje myšlenku SEFO?
UP plně a beze zbytku myšlenku SEFO podporuje. Důležité je, že se v tomto bodě shodli všichni účastníci schůzky a jasně vyjádřili jednoznačný zájem, aby idea vyústila v realizaci, a to právě v Olomouci a v gesci MUO. Tato intence nebyla nikdy veřejně zpochybněna ani ministrem kultury, proto ji vnímám jako výchozí bod další diskuze. 

Nezestárla?
Naopak, domníváme se, že šířeji vnímaný středoevropský prostor s mnoha uměleckými a filozofickými konotacemi stojí za systematickou reflexi a multikulturní Olomouc je pro takovou instituci ideálním místem.

Kde, či v kom, vidíte příčinu stávající vyhrocené situace?
Nikdo z účastníků schůzky nechce být arbitrem, univerzita takovou roli rovněž netouží hrát. Pevně věříme, že jde o komunikační problém vzniknuvší na základě nevhodných vyjádření či úvah, které neměly oficiální status. 

Co by ji mohlo odblokovat?
Mediace z pozice třetí strany. Otevřen jí byl pan hejtman, bude-li potřeba, ale k podobnému kroku je připravená i univerzita. 

Vzpomínka na arcibiskupa Rudolfa Jana v Olomouci, 24. 3. 2019
Olomouc vzpomínala na arcivévodu Rudolfa Jana. Přijel Babiš i Klausová

Šépkův návrh mne nejprve zarazil

Ministr kultury trvá na architektonické soutěži. Z argumentů, co doposud zazněly, je podle vás nezbytná?
Není zcela nezbytná, ale je pochopitelné, že ji ministerstvo vnímá jako žádoucí. Nejdůležitější ovšem je, aby se obě strany sporu maximálně pokusily o vzájemné pochopení: MUO je z historických důvodů ve velmi obtížné situaci, k jejímuž rozpletení potřebuje partnera a metodickou oporu.  

Líbí se vám odvážný návrh pana architekta Šépky?
Šépkův návrh mě, kdysi před lety, nejprve zarazil, posléze ale přesvědčil. Pojednaný urbanistický part výborně interpretuje a inovativně pracuje s odkazy na tradici, zároveň skvěle člení prostor a využívá hloubky parcely. Vizualizace jsou radikální, vyhroceně modernistické a minimalistické, ale velmi zajímavé. 

Jak reálně vidíte šance, že se bude stavět právě podle něj?
Záleží jen a pouze na schopnosti všech stran, včetně docenta Šépky, odblokovat jednání a konstruktivně zvážit všechny podmínky, které nyní leží na stole. Vznikly za zcela odlišných okolností a nikdo z jednajících za ně nenese vinu, proto by bylo vhodné nastavit prioritní cíl, jímž je vybudování SEFO v Olomouci, a vše další vidět jako technikálie vhodné ke společnému řešení.

Vizualizace upravené podoby novostavby Středoevropského fóra v centru Olomouce
Spory o SEFO: hledá se cesta k dohodě
Ministr kultury Antonín Staněk (třetí zleva) a ředitel Muzea umění Michal Soukup (vlevo) na představení modelu SEFO podle návrhu Jana Šépky v září 2018
Muzeum umění u SEFO porušilo zákon, sdělilo ministerstvo
Vztahy ministra kultury Antonína Staňka (vlevo) a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa (vpravo) se vyostřily
Muzeum umění Olomouc vyzvalo ministra Staňka k rezignaci