„Když člověku něco, nehledí na nějaký poplatek. Každopádně není spravedlivé, aby se v jedné nemocnici platit muselo a ve druhé ne. Kvůli devadesáti korunám ale rozhodně nepojedeme do Šternberka. Princip ovšem správný není,“ shodli se Tomáš a jeho maminka, kteří v neděli po deváté hodině odcházeli z urgentní ambulance.

Za nespravedlivý a diskriminující považovali proplácení poplatků jen v některých zdravotnických zařízeních i další pacienti, kteří včera dopoledne přišli s úrazem do olomoucké nemocnice. „Není to správné. Do Šternberka ale kvůli tomu nepojedeme,“ komentoval Josef Nádvorník, který mířil na traumatologii. „Něco s kotníkem. Špatně jsem šlápnul ze schodů,“ vysvětlil nedělní návštěvu ambulance.

Pacienti, kteří se včera ráno probudili na lůžku šternberské nemocnice, šedesát korun za den pobytu v zařízení mohou ušetřit . Ani ti, kteří se nechali ošetřit na tamních ambulancích, nemuseli sahat pro peněženku. Místo toho podepsali darovací smlouvu a regulační poplatek za ně nemocnici zaplatí kraj ze svého rozpočtu.

Ti, které jsme včera zastihli, byli spokojeni: „Nebudeme platit poplatek. Sice je to zdlouhavější, než zaplatit, ale lidé budou rádi. Zvláště ti starší,“ uvedla žena, která doprovázela vnučku na ošetření. „Sestřička se mě ptala, jestli chci zaplatit a já jsem jí odpověděla, že radši ano. Nato mi řekla, že ode dneška nemusím, a tak jsme podepsali darovací smlouvu,“ reagovala Květoslava Wisnerová z Domašova u Šternberka. Do nemocnice přivezla vnučku, která si poranila koleno.

Ani Šternberským se ale dvakrát nelíbilo, že jsou v proplácení poplatků mezi nemocnicemi rozdíly. „Není to spravedlivé. Mělo by to být všude stejné. Jestliže neplatím jedné nemocnici, tak proč by se mělo platit druhé?“ poznamenala Wisnerová.

Kraj rozhodl, že od 1. února bude platit za pacienty poplatky v nemocnicích ve Šternberku, Přerově a Prostějově a dalších zařízeních vlastněných krajem, jak před volbami slíbila sociální demokracie a s čím nakonec volby vyhrála. V rozpočtu už hejtmanství vyčlenilo na poplatky 50 milionů korun. Podle vicehejtmana Michaela Fischera není v možnostech kraje proplácet poplatky ve všech zdravotnických zařízeních. „Stálo by to nejméně 270 milionů korun,“ vysvětlil.

Poplatky nemusejí od neděle platit ani pacienti na pohotovosti pro dospělé na poliklinice u olomoucké tržnice, kde po zavedení poplatků v loňském roce klesl počet ošetřených případů. Lékaři oceňovali, že se pohotovostní služba přestala zneužívat simulanty. Během včerejšího dopoledne přišlo na pohotovost zhruba deset pacientů.

„Podepsala jsem darovací smlouvu. Rozhodla jsem se celkem rychle, když ta možnost je,“ uvedla Milada Štěrbová. Většina využila nabídky kraje na proplacení poplatku, někteří ale zaplatili, i když nemuseli. „Říkali, že nechtějí nic podepisovat a zaplatili,“ vysvětlila sestřička z ordinace. „Zaplatil jsem devadesát korun, jednou za čas to neuškodí,“ komentoval mladý muž z Olomoucka.

Paradoxně na dětské i zubní pohotovosti v Olomouci ale musejí nemocní poplatky platit. Ty totiž v lednu opustily polikliniku a z krajské záchranné služby přešly pod křídla Fakultní nemocnice Olomouc, kde je nemocní lépe najdou a budou mít návaznost specializované péče .

„Postupujeme v souladu se zřizovatelem (pozn red.: ministerstvo zdravotnictví) a zákonem. Ten nám ukládá, abychom poplatky vybírali, dokud se zákon nezmění. I a dětské i zubní lékařské služby první pomoci tak bude,“ sdělil mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Hejtmanství bude platit lidem poplatky do doby, než je plošně zruší parlament. Stejně jako většina ostatních krajů v zemi. V senátu v minulém týdnu prošlo pouze zrušení regulačních poplatků pacientům do 18 let.

Nyní bude předlohu projednávat dolní komora, která ji změnit nemůže. Poslanci ji mohou schválit nebo smést ze stolu a normu řešit znovu.

PETRA PAŠOVÁ, DANIELA TAUBEROVÁ