„Přesný důvod, proč se zemina na tomto místě propadla, neznáme. Do kanalizace jsme však spustili kamerový systém, který vyloučil poškození potrubí. Mechanické zkoušky navíc nepotvrdili, že by hlouběji v podzemí byla nějaká geologická trhlina. Rozhodli jsme se díru zasypat, protože vše nasvědčuje tomu, že místo bude stabilní a bude držet,“ vysvětlil Antonín Zívala, vedoucí provozovny místních komunikací olomouckých technických služeb.

Více o úterním propadu: Pod propadlinou na náměstí chodba asi nebude

Před navezením zeminy se dělníci podle jeho slov pokoušeli dostat do hlubších vrstev podloží, nic však nenasvědčovalo, že by propad mohl vzniknout v těchto místech.

„Materiál, kterým jsme díru zasypali, jsme navíc také zkušebně vibrovali. Tato část náměstí je tak prokazatelně v pořádku a podobná situace by se tu už neměla opakovat,“ pokračoval Zívala.

Nevyloučil však, že by pod Dolním náměstím nemohlo být více míst, kterým hrozí, že by se jejich podloží v budoucnu mohlo uvolnit.

„O sto nebo dvě stě metrů se může něco podobné stát také, abychom to vyloučili, museli bychom však rozkopat celé náměstí. Takových míst může být v Olomouci ale více, protože geologické podmínky nejsou úplně stabilní. Například před patnácti lety se ve Ztracené ulici také objevila propadlina,“ dodal.