Její pouhé dva hlasy v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu však mohou být při sestavování nové olomoucké vlády rozhodující.

„Jsem rád, že se nám podařilo obhájit existenci sociální demokracie v olomouckém zastupitelstvu,“ reagoval lídr kandidátky ČSSD a náměstek primátora Filip Žáček.

Čekal jiný výsledek. Volby podle něj ale ukázaly, že do rozhodování voličů ve stotisícovém městě se do značné míry promítají celostátní preference.

„Bohužel převážily nad tím, že se za uplynulé čtyři roky podařilo sociální demokracii udělat na radnici spoustu dobré práce pro lidi,“ zamýšlel se nad příčinou propadu.

Nakolik se na něm podepsalo, že ČSSD měnila lídra, když dosavadní primátor a poslanec Antonín Staněk kývnul na vládní angažmá a stal se ministrem kultury, je podle Žáčka těžké soudit.

„Nedokáži říct, zda to roli sehrát mohlo, nebo ne. Vzhledem k tomu, jak dopadla ČSSD ve velké řadě měst, kde v minulosti byla v zastupitelstvu a nyní se tam ani nedostala, vnímám výsledek spíše jako celorepublikový trend,“ uvedl v rozhovoru pro Deník Filip Žáček.

Musí se s námi počítat

S vítězem voleb v Olomouci, hnutím ANO se již zástupci ČSSD setkali v brzkých ranních hodinách.

„Řekli jsme si naše představy na fungování města. Musíme to probrat uvnitř a uvidíme, jak budou jednání pokračovat, pakliže budou pokračovat dále. Byť se dvěma mandáty, tak jsme platným členem zastupitelstva a musí se s námi počítat,“ dodal.

Do zastupitelstva se dostala vedle lídra ČSSD také trojka na kandidátce Yvona Kubjátová, která přeskočila Miroslava Gajdůška, o kterém ČSSD krátce uvažovala jako lídrovi kandidátky.