Na ní se ve středu večer dohodlo ANO s ODS, lidovci a novým hnutím SpOLečně. Čtyřkoalice by v tomto složení měla v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu pohodlnou většinu - 26 křesel.

„Respektujeme výsledek jednání. Určitě poblahopřeji panu Žbánkovi, až ho potkám k tomu, že se stane primátorem,“ reagoval lídr hnutí ProOlomouc Tomáš Pejpek.

„Na takové podobě koalice by jsme se nepodíleli, protože s tím stylem politiky, který předpokládáme, že bude náplní, nesouzníme,“ komentoval večerní dohodu čtyř stran a hnutí.

Žbánek: Příliš jsme se neshodli

ProOlomouc s Piráty + Starosty, kteří získali dohromady 12 mandátů, utvořili po volbách dvojblok, což podle ANO, které má 14 zastupitelů, zkomplikovalo situaci.

„Příliš jsme se neshodli. Každý ze subjektů dvojbloku deklaruje trošku něco jiného, jinou vyjednávací strategii o koalici. Na čem jediném tvrdošíjně trvali a co opakovali, bylo, že chtějí mít většinu v radě,“ hodnotil po druhém kole debatu se zástupci dvojbloku budoucí primátor Miroslav Žbánek.

O hnutí ProOlomouc přitom ANO uvažovalo jako o možném partnerovi v olomoucké vládě. Po druhém kole jednání však ANO oznámilo, že s nimi nepůjde, i kdyby se dvojblok rozštěpil.

„Potvrdilo se nám, že paralelně s oficiálním a transparentním jednáním o koalici probíhají jednání, kterých se účastní zejména zástupci dvojbloku,“ sdělil v úterý dopoledne Žbánek s tím, že se měla dojednávat „antibabišovská“ koalice.

Pochybnosti o dalším směřování města

Podle lídra ProOlomouc Tomáše Pejpka vedl dvojblok řadu jednání. Potvrdil, že jednal o možnostech koalice, v níž by nefigurovalo hnutí ANO.

„Podobně jako hnutí ANO vede řadu jednání, tak ani my, z druhé pozice se nevzdáváme tohoto práva,“ uvedl Pejpek s tím, že na nabídku jednání o formátu ProOlomouc, Piráti + STAN a lidovci vítězné hnutí neodpovědělo.

„Rozešli jsme se s tím, že se znovu potkáme,“ sdělil po druhém kole Deníku.

Podle hnutí ProOlomouc se během jednání ukázalo, že členové budoucí koalice nemají zájem o hnutím reprezentovanou politiku.

„Otevřenou radnici a zodpovědnější a kompetentnější správu měst. Navíc; jejich spojení nás naplňuje pochybnostmi, zda bude mít nová olomoucká vláda o směřování našeho města stejné představy jako my a vy – naši podporovatelé a voliči,“ uvedl Pejpek v reakci na ve středu večer domluvenou podobu olomoucké koalice.

Nejsme už jen malý klub architektů

ProOlomouc chce být konstruktivní opozicí.

„Na druhou stranu nebudeme, stejně jako v předchozích čtyřech letech, ustupovat z našich zásad ani o píď a budeme se za ně tvrdě bít,“ reagoval Pejpek.

Hnutí chce v příštích letech konsolidovat síly a nabírat zkušenosti, aby mohlo v roce 2022 odstartovat „skutečnou změnu“.

„Proběhlá kampaň ukázala, že ProOlomouc už dávno není malý klub architektů, ale mnoho spolupracujících lidí, kteří mají chuť a schopnosti měnit své město k lepšímu. Je to prostor pro občanskou svépomoc, řešení problémů a vytváření podmínek pro lepší život v Olomouci,“ uvedlo ProOlomouc.

Ve čtvrtek dělení resortů a určování priorit

Ve čtvrtek odpoledne pokračovalo dle předem stanoveného harmonogramu jednání koalice. Tentokrát zástupci jednotlivých hnutí a stran debatovali o dvou tématech; rozdělení kompetencí a programové priority koaliční smlouvy.

„Bavili jsme se o jednotlivých resortech, komu by mělo co připadnout. Musím přiznat, že jsme se mezi sebou víceméně shodli, ale ODS, KDU-ČSL i SpOLečně o tom budou diskutovat ještě ve svých sídlech," řekl Miroslav Žbánek.

„Každý z nás pak představil svoji vizi priorit, které jsou nutné udělat v tomto volebním období. Řešili jsme, co z toho je nebo není realizovatelné, a to i s ohledem na rozpočet," dodal po čtvrteční schůzi lídr hnutí ANO.

Detaily koaliční smlouvy se budou ladit i v pátek. Smlouva jako taková by měla vzniknout během víkendu, zástupci koalice ji podepíšou pravděpodobně do konce týdne.