V tomto měsíci meziročně stouply o bezmála 28 procent.

Podle údajů zveřejněných serverem RealityMIX.cz zažila Olomouc největší meziroční růst cen pronájmů v České republice.

Podle makléřů to přitom na ochlazení zatím nevypadá.

„Vzestup cen je způsoben tím, že nabídka bytů k pronájmu je v Olomouci stále velmi malá. Žalostně malá. Aktuálně se v inzerci pohybuje pár ležáků a několik předražených bytových jednotek. Takový stav samozřejmě umožňuje majitelům solidních bytů, aby si stanovili vyšší cenu,“ popisoval Petr Vičar, vedoucí makléř Hanácké realitní kanceláře.

V Olomouci přitom v posledních dvou letech dokončili developeři stovky bytů a další novostavby na hned několika atraktivních lokalitách jsou v procesu výstavby.

„Z tohoto pohledu je až udivující, že trh pronájmů v Olomouci není zdaleka nasycený,“ poznamenal Vičar.

Odhadoval, že v nových projektech až 40 procent bytů kupují investoři právě za účelem pronájmu.

Radek Jadrníček (vpravo) je hlavní sládek minipivovaru v Náměšti na Hané, který nese jeho jméno. Pracuje v něm i se svým bratrem Lubošem (vlevo)
Mladý sládek triumfoval se svým Jadrošem. Chtěl bych hospodu v Olomouci, říká
Železářství NORMA v centru Olomouce končí
Nevšední železářství Norma v centru Olomouce zavírá. Po půl století

2+kk za 14,5 tisíce měsíčně

Zájemci si tak v těchto dnech mohou v Olomouci pronajmout například 2+kk o výměře 66 metrů čtverečních na Okružní ulici za 14,5 tisíce korun měsíčně nebo 55 metrů velký byt 2+kk v Jánského ulici za 11 tisíc korun.

Oba tyto dvoupokojové byty, po kterých je trhu největší hlad, přesně ilustrují aktuální cenovou hladinu podnájmů v krajském městě.

Podle údajů zveřejněných serverem RealityMIX.cz totiž průměrná cena pronájmů v Olomouci letos v únoru vylétla na 216 korun za metr čtvereční.

V porovnání s prvním měsícem letošního roku je to nárůst o 3,3 procenta a meziročně o 27,8 procenta. Vyšší ceny jsou jen v Brně a Praze.

V Olomouci jde nyní o vůbec nejvyšší meziroční nárůst v rámci serverem sledovaných tuzemských měst a částí hlavního města.

V lokalitě zvané poloostrov – na soutoku Moravy a Mlýnského potoka – je plánovaná výstavba Rezidence Šantovka,  nově vzniklá ulice, která bude napojena přes most ze Švýcarského nábřeží má nést jméno heraldika Jiřího Loudy.
Ulice k novostavbám v Olomouci dostaly jména. Po slavných Olomoučanech

Pronajímáme tři byty a je to zajímavé

V Olomouci jsou podle makléřů už stovky lidí, kteří postavili své živobytí na pronájmech bytů, přesněji výnos z nich tvoří dominantní část jejich měsíčního příjmu.

„Spíše bych to viděl na jednotky stovek,“ mírnil zkušený realitní obchodník Petr Vičar.

„V Olomouci zkrátka dlouhodobě není problém dobře pronajmout byt a odvážlivci i spekulanti toho využívají. Poptávka ze strany studentů vysokých škol či pracovníků zahraničních firem v Olomouci rozhodně neutuchá,“ dodal.

Pronájem bytů se vlastníkům vyplatí nejen vzhledem k růstu cen a zhoršující se dostupnosti vlastního bydlení v Olomouci vzhledem ke přísnějším a dražším hypotékám, ale i patnáctiprocentnímu daňovému zatížení.

„Pronajímáme tři byty a je to zajímavé. Jeden jsme koupili dceři, která má sedmnáct a bude se chtít osamostatnit, zbylé dva budeme nadále pronajímat. Přesněji do doby, dokud se to vyplatí, protože stát připravuje změny a chystá zvýšit daně těm, kteří pronajímají byty nebo mají výnosy z kapitálu,“ uvedl pan Vladimír z Olomouce. Podnikatel si nepřál zveřejnit jméno.

Stavba rodinných domů jako součást nového obytného areálu mezi ZŠ Demlova a ulicí Na Letné naproti Hradiska. Leden 2018
Na Lazcích roste nový obytný komplex, s peticí místní neuspěli
Obchodní centrum Šantovka v Olomouci
Nový obchoďák Šantovka 2 výrazně neovlivní životní prostředí, vyhodnotil kraj

Ministryně: Zastírací manévr developerů

Podle ministerstva financí by skutečně mělo dojít ke změně sazby, a to u části těchto výnosů, které vstupují do základu daně z příjmů.

„Důvodem je náprava současné disproporce mezi zdaněním příjmů ze zaměstnání (20,1 procentní daň + 45 procent pojistné) a podnikání (15 + 42,7 procent pojistné) na jedné straně - a příjmů z pronájmů a některých typů kapitálových výnosů (pouze 15 procentní daň) na straně druhé,“ vysvětlovala ministryně financí Alena Schillerová.

Podle statistiky Finanční správy představuje počet těch, kteří mají pouze příjmy spadající do těchto kategorií, a nemají zároveň příjmy ze zaměstnání či podnikatelské činnosti, necelá dvě procenta.

„Tvrzení, že daňový balíček povede ke zdražení nájmů a ve výsledku dokonce zdražení bytů, tak nelze vnímat jinak, než jako zbožné přání a zastírací manévr developerů,“ odmítala spekulace o dalších nárůstech nájmů ve velkých městech v Česku ministryně Schillerová.

Vizualizace projektu Nová Wolkerova v areálu bývalé sladovny u Smetanových sadů. Předpokládané dokončení 1. etapy: prosinec 2018
Lidé kupují v Olomouci i pět bytů ročně k pronájmu. Chystají se další novostavby
Vizualizace novostavby divadla v olomouckém Asoparku v sousedství Androva stadionu
V Asoparku má vyrůst moderní budova Divadla Tramtarie. VIZUALIZACE
Studie stavebních úprav Červeného kostela na třídě Svobody v Olomouci
Červený kostel v Olomouci chce "odčarovat" tato proměna. Jak se vám líbí?