Páteční celodenní program nazvaný Rozárium v novém nabídne koncerty, soutěže, prezentace růží i růžových vín, divadelní či šermířská představení.

K vidění budou i ukázky prací floristů, módní přehlídky, křest růže odrůdy André le Notre a jako zlatý hřeb vystoupení legendárních zpěváků Josefa Zímy a Yvetty Simonové.

„Znovuotevření zahrady – rozária, a to jednoho z největších v České republice, je tedy dostatečný důvod pro zahradní slavnost na počest růže," říká Jiří Uhlíř, ředitel Výstaviště Flora Olomouc, pod jehož správu druhé největší tuzemské rozárium patří.

Slavnost nazvaná Rozárium v novém připomene nedávné ukončení první etapy rekonstrukce tohoto zahradního prostoru, kde se na ploše 3,5 hektaru nachází více než tři tisíce keřů růží tři sta odrůd.

Pro návštěvníky a hosty bude připravena na pátek 24. června, tedy na den předcházející konání velkého běžeckého závodu Mattoni 1/2Maraton Olomouc.

„Není to náhoda, protože v tomto termínu bude v našem městě přítomna řada návštěvníků i význačných hostů, které bychom chtěli v rozáriu přivítat a ukázat jim jeho krásu," poznamenal Jiří Uhlíř.

Opera, pohádky i šermíři

Program růžové slavnosti odstartuje v deset hodin příchodem hostů, po kterém budou následovat v netradičním pojetí jedno z nejvýznamnějších děl Bohuslava Martinů Otvírání studánek, při němž se představí studenti Konzervatoře Evangelické akademie Olomouc.

V pravé poledne bude chtít diváky zaujmout fantaskní představení gratulační opery Pietra Pariatiho Ghirlanda di Fiori.

A po vyhlášení floristických soutěží už přijde ve 14 hodin na řadu zlatý hřeb programu v podání legend české populární hudby 20. století, zpěváků Josefa Zímy a Yvetty Simonové.

Stálice hudební scény poté vystřídají jejich mladší kolegové Radek Žalud a také jeden z nejlepších českých operních pěvců současnosti Milan Sulej.

„Následovat budou v rychlém sledu promítání pohádky pro malé i velké návštěvníky slavnosti, vystoupení šermířů, módní přehlídky i povídání o historii olomouckého rozária. O půl sedmé vpodvečer dojde na vyhlášení soutěží o růžích a poté program vyvrcholí představením růžových vín v rámci prezentace Růžové v rozáriu, vystoupením kapely Event Jazz Trio a večerním promítáním pohádky na růžové téma," doplnila garantka programu Hana Zacpálková s tím, že vstup do rozária je pro všechny zájemce zdarma.

Více informací na webu Výstaviště Flora