Rekonstrukce parku, který vznikl v letech 1907 až 1909 podle návrhu vídeňského architekta Alberta Esche, zahrnuje obnovu a doplnění sítě chodníků, cest a schodišť. Lákadlem bude nová zastřešená vyhlídka na město, vyžití zde najdou i nejmenší návštěvníci parku.

„Do konce listopadu by mělo být hotovo. Cestní síť, altán, výsadba zeleně, jak byla navržena architektem, vše míří do finále,“ sdělila šternberská hradní kastelánka Helena Gottwaldová.

Nová vyhlídka v moderním střihu vyrostla na místě původního skleníku, v němž se v minulosti pěstovala zelenina pro hradní kuchyň. „Částečně zastřešený altán s posezením vypadá velice zajímavě. Ještě nás u něj čeká výsadba stromů a záhony. Hotové je již dětské hřiště,“ popisovala.

Náročná rekonstrukce zahrnuje opravu zpevněných ploch a odpočívadel, vybavení parku mobiliářem v podobě laviček, košů či stojanů na kola. Na původní přístupové cestě k hradu již leží kamenná dlažba, hotové je kamenné schodiště i mlatová cesta. „Vznikla rovněž kamenná zídka, která zpevňuje svah za hradním komplexem,“ zmínila Gottwaldová.

Projekt obnovy hradu „Šternberské hradní návrší – čas proměn hradního parku a podhradí“ odstartoval v prosinci 2019. Kromě rekonstrukce lesoparku zahrnuje i předhradí při vstupu do hradního areálu. „Strážní domek a šatlavu,“ upřesnila kastelánka.

Po opravě bude strážní domek sloužit k prodeji vstupenek, suvenýrů, jako informační centrum, odpočinkový i expoziční prostor. „ V šatlavě vznikne lapidárium,“ lákala Helena Gottwaldová.

Obnova se týká i technicky ojedinělé stavby ledovny. Bude součástí prohlídkové trasy, která provádí návštěvníky po technickém hradním zázemí. „Jedná se o trojplášťovou budovu, do níž se navážel led, který se nasekal na řece či rybníku a sloužil v hradní kuchyni k chlazení potravin a nápojů,“ ukazovala kastelánka nejchladnější místnost v areálu.

Mezi ledovnou a lesovnou dokončují dělníci nové, sezónní sociální zařízení. „Vzhledem k tomu, jak areál prokoukne, očekáváme více návštěvníků a další WC je potřeba,“ podotkla kastelánka.

Rekonstrukce předhradí a lesoparku vyjde na 60 milionům korun.

V příštích letech by správa hradu chtěla nechat opravit původní sýpku u hlavního vchodu. Pokud se podaří získat finance, rekonstrukce by se mohla uskutečnit po roce 2023. Investice by se pohybovala kolem 35 milionů korun.

Státní hrad Šternberk byl založen v polovině 13. století. Původně se jednalo o obranné středověké sídlo. V průběhu času byl hrad několikrát přestavován a jeho současná podoba je z druhé poloviny 19. století.