Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proluka v Mahlerově: reakce projektantů a památkářů

Olomouc - Bude chystaná novostavba hotelu v proluce u Sarkandrovy kaple přínosem pro lokalitu v centru města nebo naopak? Návrh na její zástavbu vyvolal vzrušenou diskusi, přinášíme vám nyní souhrn dosavadních stanovisek autorů projektu dostavby ze studia Prak, sdružení Za krásnou Olomouc a památkářů.

1.12.2008
SDÍLEJ:

Proluka v Mahlerově ulici nyní.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Podívejte se: vizualizace zástavby proluky v Mahlerově ulici zveřejněná Olomouckým deníkem

Sdružení Za krásnou Olomouc k návrhům zástavby proluky v Mahlerově ulici

(19.11.2008)

Nedávno byly zveřejněny návrhy nové budovy hotelu Arigone, která by měla vyplnit dlouholetou proluku v Mahlerově ulici v olomoucké městské památkové rezervaci.

Architekti ze Studia Prak navrhli podle vlastních slov novostavbu tak, aby „každý kolemjdoucí poznal, že nový dům není historickým objektem“, zároveň však chtěli „objekt začlenit do historického prostředí“.

Občanské sdružení Za krásnou Olomouc oceňuje, že snad poprvé v polistopadovém období se úloha novostavby v proluce v olomoucké městské památkové rezervaci řeší projektem jiným než jen hledícím na prospěšnost a esteticky bezcenným jako například parkovací dům v Koželužské ulici.

Je však třeba uvážit, že v olomouckém historickém jádru s drobným měřítkem a malými rozměry nemohou být prostě aplikovány zkušenosti z milionových velkoměst.

Každý detail je vzácný

V českých zemích, kde je obecně historické architektonické dědictví posledních šedesát let programově devastováno, se nyní stává vzácným každý autentický detail, což dává za pravdu odborníkům z Národního památkového ústavu, když usilují o zachování původních dispozic, komunikací, objemů zastavěných a nezastavěných ploch a podzemních vrstev s potenciální archeologickou hodnotou.

Nutno také zdůraznit, že pro hotelovou funkci nejsou navrhované destruktivní zásahy nezbytné. Modernisticky pojatá fasáda vychází z mystické teorie o „duchu doby“ projevujícím se domněle jedinečným a příznačným tvaroslovím, což ve skutečnosti znamená, že se za každou cenu prosazují módní detaily převzaté z ikonických novostaveb západní pop-kultury.

Domněle kompromisní varianta neodstranila ani krabicovitě působící objemový rozvrh, ani skleněný parter, navíc přichází s panelákovou šedo-bílou barevností, v historickém okolí nevídanou.

V tomto ohledu jde o selhání koncepční, předvídatelné a nebezpečné tím spíše, že se novostavba pohledově uplatňuje v nesmírně vytříbeném a křehkém neobarokním prostředí náměstíčka před kaplí sv. Jana Sarkandra, nedávno mistrovsky zhodnoceném kašnou od Otmara Olivy.

Hrozí tak znehodnocení jedinečného městského interiéru, jakožto křesťanského poutního místa pod širým nebem výjimečného rovněž z funkčního hlediska.

Nic neuspěchat

Občanské sdružení Za krásnou Olomouc proto vybízí investora k dalšímu hledání optimální podoby novostavby, nejlépe formou architektonické soutěže s limity přesně danými Národním památkovým ústavem, a zároveň vyzývá úřady s rozhodovací pravomocí k podpoře stanoviska odborné organizace památkové péče.

Martin Horáček, obč. sdružení Za krásnou Olomouc

Studio PRAK: ke stanovisku Sdružení za krásnou Olomouc

(25.11.2008)

Olomoucký deník uveřejnil 8.listopadu 2008 tiskem článek o zástavbě proluky v olomoucké Mahlerově ulici. Článek byl doplněn alternativními autorskými návrhy uličního průčelí a koláží ortogonálního průčelí vloženého do fotografie proluky.

Koláž vyfabulovaná Deníkem je neautorizovanou fikcí, která nejednoznačně interpretuje text článku.

Je podivuhodné, že takový materiál je podnětem pro vydání oficiální tiskové zprávy občanského sdružení Za krásnou Olomouc. Dalo by se očekávat, že institucionalizovaná iniciativa občanů, kteří to s Olomoucí i se svou sebeprezentací myslí vážně, ba profesionálně, si dříve, než se k tématu oficiálně vyjádří, ověří informace ze všech dostupných zdrojů a tedy i od autorů kritizovaného návrhu.

Výtvor Olomouckého deníku a svou tiskovou zprávu sdružení Za krásnou Olomouc dále použilo na webových stránkách jednoho architektonického serveru.

Výsledkem je zmatečná kritika uveřejněná na webových stránkách sdružení Za krásnou Olomouc a její tisková zpráva publikovaná v Olomouckém deníku 20. listopadu 2008.

Kritika plná polopravd

Kritika je plná polopravd (od zdánlivých drobností – stávající objekt nemá klasicistní zábradlí ani jiné autentické detaily, které by byly návrhem narušovány, po zásadní fakta, mezi která patří i to, že projekt nevzniká bez konzultací s NPÚ), amatérských dedukcí (např. předjímání „šedo–bílé panelákovité“ barevnosti z černobílé reprodukce skicy fasády) a předjímání našich pohnutek (viz citát: Modernisticky pojatá fasáda vychází z mystické teorie o „duchu doby“ projevujícím se domněle jedinečným a příznačným tvaroslovím, což ve skutečnosti znamená, že se za každou cenu prosazují módní detaily převzaté z ikonických novostaveb západní pop-kultury).

Při troše vztahovačnosti můžeme říci, že uvedenými spekulacemi je poškozován náš kredit.

Pomineme-li fakt, že pouhé řešení fasády nemůže být podkladem pro komplexní kritiku, má na modernistické či historizující pojetí fasády právo každý tvůrce.

Jsme si jisti, že ať už se bude jednat o skupinu modernistických či historizujících úhlů pohledu, bude každý jednotlivý autorský návrh naprosto odlišný a tedy ne všemi přijímaný.

Stavebník má právo se svobodně rozhodnout

Kvalitně vypsaná architektonická soutěž by pro mnohé ukázala jistě překvapivá a pro Martina Horáčka (předseda občanského sdružení Za krásnou Olomouc, pozn. red.) snad i výživná řešení.

V dnešní době však pro soukromého stavebníka není vypsání soutěže povinnou podmínkou a stavebník má právo se pro architekta svobodně rozhodnout.

Připravovaná dokumentace stavby hotelu je se souhlasem investora pro zájemce o seriózní debatu k dispozici u autorů návrhu. Svůj zájem můžete prezentovat na e–mailové adrese alicemichalkova@studioprak.com

Alice Michálková, Pavel Pospíšil – Studio PRAK

Výjádření Národního památkového ústavu

(27.11.2008)

Olomoucké pracoviště Národního památkového ústavu ve čtvrtek 27. listopadu zveřejnilo názor, že rekonstrukce budovy hotelu Arigone v olomoucké Mahlerově ulici ani zástavba sousedící domovní proluky nenaruší hodnotu městské památkové rezervace při dodržení některých podmínek.

Z nich redakce vybírá:

– památkáři hodnotí kladně, že při jednáních s investorem a architektonickým studiem „došlo k posunu v pochopení zájmů státní památkové péče“
– rekonstrukce současného hotelu by měla zachovat historicky cenný dvůr a stavbu, která na dvoře stojí, by měla nahradit nová ve stejné hmotě
– omezení počtu prostupů mezi oběma budovami, aby byl zachován historický půdorys tohoto místa
– půdorys budovy ve všech podlažích nepřesáhne do sousední parcely a že střecha nebude pokryta plechem
– ve druhém podlaží budovy současné by nemělo být zahrnuto vybudování prosklené stěny, která by neodpovídala tradičnímu rytmu členění fasády, a terasa ve stejném podlaží by neměla zastřešovat plochu dvora

Ze zprávy NPÚ Olomouc, kterou pro média zpracovali Václav Burian a Tomáš Tichák

Plné znění stanoviska Národního památkového ústavu v Olomouci si můžete stáhnout ZDE

K tématu: DISKUSE a ANKETA k zástavbě proluky (Olomoucký deník)

Další odkazy k tématu zástavby proluky:

Sdružení Za Krásnou Olomouc

Archiweb

Studio Prak

1.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fanoušci Kodaně na Andrově stadionu v Olomouci
AKTUALIZOVÁNO
25

VIDEO: Policisté rozháněli střet fanoušků v centru Olomouce

Martin Šindelář v dresu ostravského Baníku

Recept na Sigmu? Totální nasazení a důraz, říká ostravský stoper Šindelář

Výlov v Tovačově je tady! Hradecký rybník zve na rybí dobroty i atrakce

Ochutnávky rybích specialit, atrakce pro děti a především prodej živých ryb. Nejen na to se mohou těšit ti, kteří dorazí v sobotu 21. a neděli 22. října na tradiční výlov Hradeckého rybníku v Tovačově.

Hejtman i primátor skloubí funkce, pokud je zvolí poslancem

Mandát poslance a zároveň křeslo hejtmana, primátora či starosty. Pochybnosti, jestli politici zvládnout dvě či více funkcí na 100 procent, může hrát roli při rozhodování voličů.

Ranní mlhy zaskočily řidiče. Ti neví, jak používat mlhovky

Řidiči si s používáním mlhových světel neví rady. V názorech na to, jak a kdy mlhovky používat, se většina rozchází. Zákon i policie mají přitom jasno.

AKTUALIZOVÁNO

Andrův stadion slavil první evropský gól Zlína, řež s Kodaní ale ohrozila mlha

Zápas Evropské ligy mezi Zlínem a Kodaní na Andrově stadonu lemovaly burácející ochozy plné žlutomodrých fandů ševců doplněné početným a hodně hlasitým dánským výsadkem. Utkání se však málem nedohrálo kvůli husté mlze, která se po přestávce snesla na olomoucký trávník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení