Vavrouškovi dorazili z Lednice.

„Tolik roků jsme si s manželem říkali, že se sem musíme podávat a vždycky nám do termínu něco přišlo, anebo nepřálo počasí. Ale letos vše vyšlo na jedničku a jsme rádi, že jsme to konečně viděli. Je to opravdu zážitek,“ řekla Alena Vavroušková. Stejně jako tento pár si pochvalovali prakticky všichni.

U vstupů do vojenského prostoru, kde účastníci složili vstupní poplatek a byli legitimováni, čekali pořadatelé, stejně jako na křížení cest. To aby cyklisté, kteří dostali mapku s vyznačenými trasami, nevstupovali do místa, kde je to zakázáno.

Start olomouckého půlmaratonu 17. června 2023
Olomoucký půlmaraton: start nadvakrát, mohutný finiš. Podívejte se do cíle

Přece jen je to vojenský prostor, který se rozkládá na 235 kilometrech čtverečných. Před jeho vznikem v roce 1950 se zde nacházely čtyři desítky obcí, jejichž obyvatelé byli vysídleni.

Velkou atrakcí po trase je kostel ve Staré Vodě. Ten je sice z velké části opravený, nicméně stále jsou na stěnách viditelné nápisy v azbuce, které tam zanechali v minulosti na Libavé sloužící sovětští vojáci.

Nejvíc lákala tanková střelnice

A právě ke kostelu směřovaly i zájezdové autobusy s turisty. Cyklisté nejčastěji přijížděli osobními auty, která parkovali u některého z deseti vstupů do prostotu vojenského újezdu.

Velkým lákadlem byla tanková střelnice Velká Střelná, odkud má člověk jako na dlani prostor, kde tankisté trénují boj a orientaci v terénu a také střelbu. Pohled na cesty vyježděné tanky a terče doprovázel výklad o tom, jak to na takové střelnici funguje.

Oranžová lavina v podobě účastníků dm rodinné míle v rámci olomouckého půlmaratonu zaplavila centrum města. 17.6. 2023
VIDEO: Oranžová lavina v Olomouci. Na rodinnou míli vyrazily tisíce účastníků

Jak napsali pořadatelé v tiskové zprávě, během sobotní akce se stal jeden středně vážný úraz při sjezdu lesní cestou, u kterého zasahovala rychlá záchranná služba. Podle slov záchranářů však cyklistovi zachránila život cyklistická přilba, jejíž nošení je na takto fyzicky náročné akci povinné.

Termín příštího jubilejního ročníku zveřejní pořadatelé v nejbližších týdnech.