Prodavačky stály před regály s láhvemi a konzultovaly, jak na nařízení správně reagovat.

„Slyšela jsem to ve zprávách a hned jsem jela sem. Čekám na pokyny z ústředí," krčila rameny vedoucí olomoucké prodejny Albert.

Jméno si nepřála zveřejnit. „Máme tiskového mluvčího, já fakt nevím, nechci mít problémy," vysvětlila.

Destiláty pečlivě vyskládané v regále byly tím, co všem přidělalo starosti.

„Zatím tam stojí. Nevím, jestli všechno dát pryč, nebo je tam nechat a neprodávat, vyčkat, jak dlouho zákaz potrvá. Skutečně nevím," dávala už najevo nervozitu z nenadálé situace.

Panáka si halt nedáme

Pokladní musela od zveřejnění plošné prohibice odmítnout několik zákazníků, kteří chtěli nakoupit tvrdý alkohol.

„Zatím tři. Všechno se ale obešlo bez problémů. Pochopili situaci," uvedla před půl devátou žena.

Zákazníci, kteří v tu chvíli stáli u pokladny, o zákazu věděli. Sledovali zprávy v televizi.

„Je to otřesné, kam to ta republika nechala dojít, jak daleko. Umírají lidi a nikdo si nesmí koupit flašku. My tvrdé nepijeme, nám je to jedno," reagoval starší muž.

O prohibici se mluvilo i v ulicích. Téma nejčastěji skloňovali Olomoučané na cestě do hospody. Právě v pátek se pije nejvíce a lokály jsou plné.

„Jdeme na pivo. Panáka si halt nedáme. To je ale síla, to jsem nečekal. Je to svinstvo, co se děje," uvedl dvacetiletý Petr, který s kamarády procházel třídou Svobody.

Někde lahve jen přikryli kartonem

Olomoučtí barmani si se situací hlavu příliš nelámali. Někde alkohol z lednicí a regálu vyndali, jinde na ceduli před vstup napsali, že tvrdý alkohol neprodávají.

„Majitel mi volal asi o půl sedmé večer, abych všechno schoval. Z lednice jsem vyndal i zelenou, která má přesně těch dvacet procent. Že prohibice na tvrdý alkohol přijde, jsme čekali. Řešili to v odpoledních zprávách, zákaz se rýsoval," řekl Jakub Šindelka, barman ze studentského klubu Vertigo v Univerzitní u­lici.

V hospodě U Čerta měli zákazníci jasno, ještě než vstoupili. O prohibici informovala tabule před vchodem. V lednici potom alkohol nad 20 procent přikryli kartonem.

„Pryč to dávat nebudeme, prostě neprodáváme. Už tu kluci chtěli panáka za padesát korun, ale teď máme prostě všichni smůlu," řekl vedoucí směny Michal.

„Viděli jsme to ve zprávách a hned jsme reagovali. Už jsme tu sice měli Českou obchodní inspekci a všechno bylo v pořádku, ale nebudeme přeci riskovat pokutu," dodal.

Co se týče výrobců nelegálního alkoholu, policie v pátek večer zahájila trestní stíhání proti pětačtyřicetiletému muži z Přerovska.

„Je to v souvislosti s výrobou a distribucí závadového alkoholu. Jedná se o paragraf Ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti," uvedla olomoucká policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Olomoučtí policisté  večer spolu s kontrolami závadného alkoholu také zjišťovali, zda v hospodách nenalévají mladistvým.

„Akce je zaměřena na podávání alkoholu mladistvým, samozřejmě navazuje na prodej škodlivého alkoholu a mimořádné opatření zavedené v České republice. Snahou je předejít podávání škodlivého alkoholu mladistvým a preventivně zapůsobit na provozovatele a majitele, číšníky, barmany a tak dále," doplnila mluvčí.

„V podniku S-Cube jsme zajistili sedm mladistvých osob pod vlivem alkoholu, které byly převezeny na obvodní oddělení k dalším procesním úkonům," dodala.