Vysoký tlak a cholesterol, cukrovka, ztučnění jater, chronické poruchy pohybového aparátu. To jsou jen některé zdravotní následky, jež s sebou přináší zmnožení tukové tkáně v těle, neboli obezita.
Své o tom ví pan Josef, který bojuje s obezitou od dětství a postupně se dostal až na váhu 149 kilogramů při hodnotě BMI (body mass index) 52,9 a obvodu pasu 141 centimetrů.
Nepravidelně jedl, spoustu času trávil v autě a neměl žádnou pohybovou aktivitu.
Vedle řady pro obezitu obvyklých zdravotních komplikací začal pana Josefa trápit i těžký syndrom spánkové apnoe, což je porucha spánku, při níž pacient v podstatě přestává dýchat.
Přihlásil se proto do Programu řízené redukce hmotnosti, kde mu byl upraven jídelníček, absolvoval individuální cvičení pod vedením fyzioterapeutky včetně doporučení cvičení na doma, které kombinuje aerobní aktivity, balanční cvičení, cvičení vlastní váhou a aktivaci hlubokého stabilizačního systému.
Vyhnout se jo-jo efektu
Za jedenáct měsíců pan Josef zhubl 40 kilogramů a v pase ztratil 30 centimetrů. Spolu s tím došlo k úpravě krevního tlaku i jaterních testů a poklesu glykémie.
„Výsledek má nejen vliv na celkové zlepšení mého zdravotního stavu, ale zvýšilo se mi sebevědomí a celkově se zlepšil můj osobní život,“ pochvaloval si pan Josef.
V boji s nadbytečným tukem chce pokračovat i nadále. Zhubnout by chtěl ještě o 15 až 20 kilogramů a poté svoji hmotnost stabilizovat.
„Vyhnout se jo-jo efektu, se kterým mám nedobré zkušenosti,“ usmál se pan Josef.
Obezitou trpí v České republice každý čtvrtý člověk a téměř každý druhý má nadváhu.
„Na nárůst počtu obézních má vliv životní styl s nízkou fyzickou aktivitou, vysokoenergetickou stravou, špatným složením složek potravy a chronickým stresem,“ poukázala Katarína Moravcová z Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace FN Olomouc.
„Velké procento našich klientů má při vstupu do Programu řízené redukce hmotnosti hypertenzi, prediabetes nebo diabetes mellitus 2. typu, dyslipidemii, steatózu jater nebo chronické poruchy pohybového aparátu,“ vyjmenovávala závažné dopady na zdraví Moravcová.
Naučit pravidelnosti
Na klinice čeká pacienty nejprve vstupní interní vyšetření, včetně odběrů krve a spiroergometrie s hodnocením tlakové a frekvenční reakce na zátěž. Je jim stanovena kardiorespirační zdatnost a určeny vhodné tepové frekvence pro aerobní aktivitu.
Zjištěna je hodnota klidového metabolismu na základě spotřeby kyslíku v klidu. Součástí péče je rovněž stanovení procenta tukové tkáně, svalové hmoty a vody v těle.
„Dále u pacientů vyšetříme pohybový aparát fyzioterapeutem a následně stanovíme vhodnou individuální či skupinovou pohybovou terapii, jejíž součástí je aktivace hlubokého stabilizačního systému. Naším cílem je motivovat pacienty k pravidelné pohybové aktivitě, která jim přináší pozitivní vliv na zdraví a současně i radost,“ vysvětlila lékařka.
Ve spolupráci s nutriční terapeutkou jsou účastníkům programu upraveny stravovací návyky. Důležité je naučit se pravidelnému režimu, aby se podařilo nastartovat metabolismus správným směrem.
„Důraz se klade na vhodné vyvážení jídelníčku. Cílem je naučit klienta sestavit si aktivně jídelníček tak, aby přijímal optimální množství energie ve vhodné skladbě. Individuálně je také možná psychoterapie ve spolupráci s psychologem,“ dodala Katarína Moravcová.