Přitom klíčové manažerské pozice ve VOP-026 obsadili lidé z Nového Jičína.

Situaci kritizují odbory, které se obávají likvidace šternberského závodu a propouštění.

Ministerstvo argumentuje, že o fúzi zbrojovek se stoprocentním vlastnictvím resortem obrany rozhodlo společně s dozorčí radou podniku a na podkladě srovnávací analýzy potenciálu lokalit Šternberk a Šenov zpracované auditorskou firmou.

„Areály byly posouzeny z několika pohledů: technologické vyspělosti lokality, zhodnocení stavu areálu, logistické dostupnosti lokalit nebo provozní nákladů areálu. Po vyhodnocení všech pohledů byl areál ve Šternberku označen jako nadbytečný pro efektivní fungování státního podniku VOP-026,“ reagoval mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Připomněl, že resort obrany musí reagovat na pokračující pokles výdajů na obranu, který vede ke značné redukci požadavků armády na opravy a modernizaci techniky.

Odbory chápou nutnost úspor, ale obávají se ohrožení výroby, úbytku zakázek a propouštění ve šternberském podniku se 360 zaměstnanci.

V regionu by lidé podle nich našli jinou práci jen stěží.

„Ve Šternberku vše je a bude účelově likvidováno. Přitom i v krizi, kdy nebylo zakázek, si šternberský management dokázal se situací poradit a zachoval funkční podnik. Nyní na tom nikdo nemá zájem,“ tlumočil hlas odborářů šternberského závodu jejich předák Petr Tušinovský.

Není zájem sehnat zakázky pro Šternberk

Podle odborů od sloučení nepřišla do Šternberka nová zakázka a vše se cíleně soustředí do Šenova. Proto nejsou šternberské kapacity využity, jak by mohly být. Což se při rozhodování o tom, kdo bude prodán, nakonec mohlo obrátit proti lokalitě.

„Není zájem sehnat zakázky pro Šternberk,“ zlobili se odboráři.

Ministerstvo to odmítá.

„V obou lokalitách, jak Šternberk, tak Šenov u Nového Jičína, působí kompetentní skupina pracovníků obchodu a prodeje. Ti zabezpečují jak armádní, tak civilní zakázky. V průběhu let 2010 a 2011 byla v lokalitě Šternberk realizována řada aktivit zaměřených na zajišťování nových zakázek, z nichž část se podařilo získat,“ reagovalo na kritiku odborů.

Odborům se rovněž nelíbí, že nejsou o situaci dostatečně informováni a obávají se konce roku, kdy má být rozhodnuto, kdo si část podniku pronajme. Strachují se, aby v lednu nedostaly desítky lidí výpověď.

„O procesu transformace a restrukturalizace, dočasném pronájmu a následném prodeji lokality Šternberk, jsou zaměstnanci podniku i odborová organizace průběžně informováni od rozhodnutí dozorčí rady – od 20. září. Cestou společných porad organizovaných ministerstvem jsou informováni členové vedení podniku, včetně členů vedení šternberského areálu, i odborová organizace této lokality,“ reagoval na výtky odborářů mluvčí resortu Pejšek.

Minimalizujeme dopady na zaměstnance

Resort obrany již vybral společnost, která do konce roku vypracuje studii proveditelnosti prodeje VOP 026 – areálu ve Šternberku.

Následně vybere společnost, která bude realizovat vlastní prodej. Nejpozději do konce příštího roku. Podnik v Novém Jičíně, kde se vyrábějí obrněné transportéry Pandur, ponechá pod svými křídly.

Ministerstvo obrany ujišťuje, že se bude snažit minimalizovat dopady vlastnické změny na zaměstnanost. Právě proto se podle Pejška dozorčí rada podniku i ministerstvo zabývají krátkodobým pronájmem areálu do doby jeho prodeje.

„Počet pracovníků, kteří v lokalitě budou dále zaměstnáváni, úzce souvisí s množstvím zakázkové náplně a zájmem jiných firem o pronájem výrobních kapacit lokality, popřípadě koupi lokality,“ reagoval.

„V případě prodeje či privatizace povedeme jednání s cílem co nejvíce minimalizovat dopady na zaměstnance,“ ujistil mluvčí resortu Pejšek.