Ceny za rybu I. třídy, o hmotnosti do 2,5 kilogramu, se na stáncích v Olomouci pohybují kolem 100 korun za kilogram. 

CENY RYB PRO SROVNÁNÍ NAJDETE U JEDNOTLIVÝCH FOTOGRAFIÍ Z RŮZNÝCH MÍST VE FOTOGALERII U ČLÁNKU.

„Prodáváme v Olomouci, Šternberku, Uničově, Mohelnici, Zábřehu, Šumperku a Jeseníku. Ceny jsou stejné jako vloni. Ryb není nadbytek, takže lidé by neměli nechávat nákup na poslední chvíli,“ informoval Martin Horák, jednatel společnosti Rybářství Horák v Uničově-Nové Dědině.

Akvabely v olomouckém bazénu. Ilustrační foto
Kam o víkendu? Do zoo, na vánoční večírky i akvabely

Veterináři hlásí: Vše v pořádku

Na to, jak prodejci zacházejí s rybami a na dodržování pravidel při jejich usmrcování, dohlížejí veterinární lékaři.

V celém Olomouckém kraji podle údajů Státní veterinární správy (SVS) bylo nahlášeno 197 míst sezónního prodeje vánočních kaprů. Prodejci mají tuto povinnost a splnit ji musejí nejpozději sedm dní před zahájením prodeje. Od pátku stánky kontrolují veterinární lékaři. Obejít chtějí na 30 procent prodejců.

„Zatím nemám hlášeny žádné závady. Prodejci zejména v pátek bojovali s vyššími teplotami, kdy je potřeba více dbát na to, aby ryby měly dostatek kyslíku a v kádi jich nebylo tolik,“ uvedla v sobotu před polednem Eva Bardoňová, ředitelka odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj.

Při kontrolách stánkového prodeje se úřední veterinární lékaři, jako každý rok, zaměřují na zacházení s živými rybami a dodržování pravidel při jejich usmrcováni.

Stánek Rybářství Horák (Uničov-Nová Dědina) u Terna. Nechat si kapra odborně usmrtit prodejcem na stánku, doporučují rybáři i veterináři.
Kapra zabít na stánku, nechystat mu vanu, radí veterináři

„Kontrolovány jsou také hygienické podmínky prodeje,“ doplnila Eva Bardoňová.

Stánkaři prodej živých ryb ukončí ve většině případů v pondělí. Na Štědrý den budou rybáři nabízet šupináče i jiné druhy už jen přímo na sádkách v Uničově-Nové Dědině a v Tovačově.

„Něco budeme držet pro prodej na sádkách v Nové Dědině, kde budeme i na Štědrý den dopoledne. Kapr zde bude I. třída i výběr za 90 korun za kilogram,“ informoval Martin Horák.

Rekonstrukce baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce, prosinec 2019
Bazilika na Sv. Kopečku odkryla kus opravené krásy. Podívejte se dovnitř