„Prověřování bylo ukončeno na počátku letošního prosince. Ve věci není spatřován trestný čin, ale jednání je postižitelné dle správního práva. V současné době se již touto záležitostí zabývá příslušný správní orgán,“ sdělila Olomouckému deníku policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Policie postupně obdržela na 30 trestních oznámení. Většinou se jednalo o majitele štěňat, která uhynula na nebezpečnou parvovirózou. Často jen pár dní poté, co zvíře převzali od pochybných prodejců. Psy nejasného původu, které vydávali za čistokrevná plemena, nabízeli prostřednictvím internetu.

Policie nejprve případ vyšetřovala jako množírnu, což se neprokázalo. Skupina sociálně slabších obyvatel ze Šternberska během pandemie využila zvýšené poptávky po domácích mazlíčcích a štěňata sháněla kde se dalo. Nakupovala je po celé České republice i na Slovensku. Šlo zejména o nechtěné vrhy.

Štěně následně prodejci nabídli se ziskem přes internet. K samotné předávce využívali takzvané „bílé koně“. Kriminalisté zachytili celkem 700 inzerátů.

„Tito lidé takto psy skupovali, nechali je naočkovat a následně je prostřednictvím internetu se ziskem přeprodávali,“ sdělil již dříve Olomouckému deníku vedoucí oddělení hospodářské kriminality Jiří Kubák.

Kriminalisté vloni v červenci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu podvod. Napálení zákazníci si stěžovali, že se cítí podvedeni, protože si domů neodnášeli čistokrevného psa, ale směsku. Doplatili však na svoji lehkomyslnost. Prodejci nikde nedeklarovali, že prodávají štěně s průkazem původu.

Pokuty od veterinární správy i radnice

Případem se nadále zabývá krajská veterinární správa, která letos na jaře upozornila na praktiky prodejců veřejnost. Rozdala již 15 pokut zejména za chybějící čipy a vakcinaci.

„Číslo není končené. Na dalších případech pracujeme a další postupně přebíráme od policie,“ sdělila Olomouckému deníku Hana Brázdová, ředitelka Odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj.

Pokuty za spáchané přestupky prodejcům uděluje i šternberský městský úřad, a to zejména za prodej štěňat na veřejném prostranství, což zákon zakazuje.

Řada napálených chovatelů se obrátila na redakci Olomouckého deníku. Naposledy zhruba před měsícem: „Gang s překupníky nemocných štěňat ve Šternberku funguje dál naplno. Bohužel jsme také naletěli minulé pondělí. Město by si mělo dát varování na úvodní stranu webové stránky,“ napsal nešťastný chovatel.

Krajská veterinární správa apelovala, aby zájemci o štěně oslovili prověřeného chovatele a toho osobně navštívit. Nekupovali zvíře naslepo přes internet.

„Měli by si zjistit podmínky chovu, vidět rodiče štěněte, které musí být řádně odčerveno, vakcinováno a očipováno,“ opakovala Hana Brázdová.