„Štěňátka jorkšírů byla podle obrázků nádherná. I když jsme až z Teplic, rozhodli jsme se pro jedno jet,“ vyprávěla například paní Kateřina S. „Když jsme dorazili do Šternberka a volali majiteli, že už jsme tam, bylo nám řečeno, že musíme hodinu počkat. Už to mi bylo divné. Po hodině přišly dvě paní, přinesly krásné štěně, které ale vůbec neodpovídalo obrázku z inzerce. Zeptala jsem se, zda je opravdu štěně očkované. Začaly výmluvy. Dvě štěňátka, která prý včera prodaly, byla, a toto není, ale prý je odčervené,“ líčila napálená chovatelka.

Přiznala, že samozřejmě hned měla pochybnosti, ale kvůli synovi, který jel s ní a moc si pejska přál, nakonec kývla a vytáhla z peněženky 13 tisíc korun.

Hned po návratu domů nastaly problémy - jako u většiny štěňat zakoupených od překupníků z Olomoucka.

„Štěňátko trpělo hroznými průjmy. Byli jsme obden na veterině, o penězích ani nemluvím. Naočkovali jsme ho, načipovali a vypiplali z nejhoršího. Nyní mu bude 10 měsíců a má se čile k světu, jen doufám, že to tak zůstane a nenastanou nějaké komplikace,“ podělila se o svůj příběh chovatelka z Teplic.

Lucky, kterého koupila paní Zdeňka na inzerát ve Šternberku
Naletěla gangu se štěňaty. "Labrador" stál tisíce, záhy málem zemřel

Desítky trestních oznámení

Jak sdělil Olomouckému deníku vedoucí oddělení hospodářské kriminality Jiří Kubák, obdržela policie postupně na 30 trestních oznámení od napálených chovatelů. Většinou se jednalo o majitele štěňat, která uhynula na nebezpečnou parvovirózou.

„Původně jsme tento případ vyšetřovali jako množírnu, což se však neprokázalo. Tito lidé měli svoje vlastní psy, ale nejednalo se o množírnu. Psi žili ve slušných podmínkách, týrání zjištěno nebylo, byli naočkovaní, což máme prověřené u veterinářů. Pokud se u nich objevilo více štěňat, jednalo se nakoupená štěňata, jak bylo zjištěno,“ sdělil.

Přeprodávali nechtěné vrhy

Do obchodování se štěňaty se vrhla sociálně slabší skupina obyvatel, která v době pandemie využila zvýšené poptávky po domácích mazlíčcích.

Zdroje štěňat tito lidé ze Šternberka a okolí vyhledávali na internetu. Šlo zejména o nechtěné vrhy.

Psi pořizovali po celé České republice i na Slovensku. Štěně následně nabídli se ziskem přes internet.

K předání kupujícímu pak využili takzvané „bílé koně“, kteří je vyměnili za domluvenou částku někde na ulici.

„Psy takto skupovali, nechali je naočkovat a dále je přeprodávali,“ shrnul Jiří Kubák.

Organizovaná skupina ze Šternberka prodává psy nejasného původu, u kterých hrozí vážné zdravotní komplikace i úmrtí. Veterináři varují chovatele.
Gang prodává psy nejasného původu, často nemocné, varují veterináři!

Budou prodejci obviněni?

Kriminalisté již vloni v červenci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu podvod. Lidé si stěžovali, že se cítí podvedeni, protože si domů neodnášeli čistokrevného psa.

„Pokud si kupuji psa a chci, aby to byl zlatý retrívr, tak si musím koupit psa s průkazem původu. Pokud pes nemá průkaz původu, a já za něj dám místo dvaceti tisíc patnáct tisíc, je to podle zákona pořád směska,“ poukázal vedoucí hospodářské kriminálky.

Policie nezjistila, že by prodejci byť v jednom případě deklarovali, že prodávají psa s průkazem původu.

Rozsáhlý případ je nyní u konce. V nejbližších dnech kriminalisté rozhodnou, jestli bude sděleno obvinění konkrétním osobám, nebo věc předají jako přestupek městskému úřadu.

„K závěru bych se v tuto chvíli nerad vyjadřoval. Toto jednání každopádně bude postihnuté. Jsme před ukončením,“ potvrdil Jiří Kubák.

Pěstitel Ladislav Kašpar, který na poli ve Vojnicích u Olomouce organizuje samosběr zeleniny, 30. srpna 2021
Krádeže i útok na samosběru. Děs! Ale primitivové mě neodradí, říká pěstitel

Prodejů ubylo, klesla poptávka

Přeprodáváním štěňat na Šternbersku se zabývá krajská veterinární správa, která na praktiky prodejců a původ a zdravotní stav psů v červnu upozornila veřejnost. Rozdala již řadu pokut zejména za chybějící čipy a vakcinaci.

Pokutu udělil i šternberský městský úřad. „ A padnou další. Ne jedna,“ vzkázal Miroslav Kluka z odboru životního prostředí.

Podle kriminalistů již prodej štěňat nejasného původu v podstatě skončil v návaznosti na klesající poptávku.

„Ubylo toho výrazně, to je pravda, ale stále jsou nějaké případy. Třeba na čerpací stanici u Horní Loděnice,“ poukázala místní obyvatelka.