Radnice však nakonec lukrativní dům přiklepla společnosti Toda Ibex, kterou vlastní jiná firma olomouckého podnikatele Ivana Kyselého. Vedení města odmítá, že by šlo o netransparentní soutěž. Prodej musí ještě posvětit zastupitelstvo.

Pavel Kleisl začal usilovat o získání městského bytu do svého vlastnictví krátce potom, co se do něj v roce 1999 nastěhoval. Radní se dlouho nechtěli budovy na Žerotínově náměstí zbavit.

Nájemníkům však přislíbili, že časem dům po bytových jednotkách prodají.

Pavel Kleisl si proto prostory postupně opravil. Loni v říjnu se radní rozhodli dům konečně prodat. Jako celek a takzvanou obálkovou metodou (zájemci nabízí kupní cenu v uzavřené obálce, aniž by tušili, s jakou hodnotou vstupují do soutěže ostatní, pozn. red.).

„Vůbec se nám to nelíbilo. Nechápali jsme, proč neprodávají budovu po bytových jednotkách, jak nám slibovali, a proč s námi o prodeji předem nejednali,“ rozhořčil se Kleisl.

Žádosti jim smetli ze stolu

Osobně se proto vydal za náměstkem primátora Martinem Majorem, který má na radnici na starosti majetkoprávní záležitosti.

„Chtěl jsem vědět, jak prodeji obálkovou metodou zabránit. Poradil mi, ať sepíšeme žádost, aby radní od záměru odstoupili. Všichni nájemníci jsme se pod ni podepsali,“ popsal Kleisl.

Radní však požadavek zamítli. Když se nájemníkům nepodařilo záměr zastavit, chtěli alespoň ke koupi domu získat předkupní právo. Podali proto další žádost.

„Také ji smetli ze stolu. Takže hned dva podrazy za sebou,“ popsal Kleisl.

Dům tedy město dále nabízelo za minimální kupní cenu dvanáct milionů deset tisíc korun.

V obálce přišla oficiální nabídka, a to od firmy IES Moravia Real podnikatele Ivana Kyselého. Pavel Kleisl se svou ženou, jejím otcem a Jiřím Geislerem podali po konzultaci s náměstkem Majorem přímou nabídku bez kauce a obálky.

„Doložili jsme k ní všemi nájemníky podepsané prohlášení, že chtějí, aby dům město prodalo nám. Popsali jsme také naše záměry a investice,“ objasnil Kleisl.

Další výběrovko a přiklepnuto pro Toba Index

Radní nakonec první výběrové řízení zrušili. Na začátku nového roku vyhlásili prodej stejnou formou znovu.

„Před vyhlášením jsem opět jednal s náměstkem Majorem. Ptal se mě, jestli už máme vše vyřešené. Odpověděl jsem, že se do soutěže určitě přihlásíme se sumou v minimální výši, kterou požadovali,“ uvedl Kleisl.

Do druhého výběrového řízení tentokrát s nabídkou kromě Pavla Kleisla šla také firma Toda Ibex, kterou podle obchodního rejstříku stoprocentně vlastní společnost Ivana Kyselého IES Moravia Real.

Dům na Žerotínově náměstí nakonec radní doporučili zastupitelům prodat soukromé společnosti Toda Ibex za dvanáct milionů a dvě stě tisíc korun.

„Firma nabídla o 190 tisíc korun vyšší sumu než Pavel Kleisl. Jediným kritériem byla právě výše kupní ceny, proto budovu získala nejvyšší nabídka,“ vysvětlil rozhodnutí radnice náměstek Major.

Podle Pavla Kleisla šlo o další podraz a lži.

„Nabídky se lišily jen o 190 tisíc korun. Navíc radní věděli předem, s jakou sumou do řízení vstupujeme. Dopředu nám tvrdili, že nájemníkům vyjdou vstříc, pokud mezi nabídkami nebude rozdíl v řádech milionů,“ poznamenal Kleisl.

Podle něj navíc není pravda, že by jediným kritériem byla nejvyšší cena.

„Nic takového v podmínkách stanovených městem nebylo. Také mi to při našem jednání potvrdil náměstek Major a později i první náměstek primátora Ivo Vlach. Oba se k našemu záměru vyjadřovali kladně. Ale nakonec se potvrdilo, že politikům nelze věřit ani slovo. Přijde mi, že byl vítěz výběrového řízení dopředu domluvený. Je to na nás podraz,“ uzavřel rozhněvaně Kleisl.

Jak se k tomu staví radnice?

Podle náměstka Majora v prvním výběrovém řízení vyšla radnice nájemníkům vstříc. Prodej domu kvůli nim odsunula, aby měli čas se do druhého kola řádně přihlásit. Ve druhém kole vybrali nejvyšší nabídku.

„Bylo to jediné kritérium, podle něhož jsme rozhodovali. S nabídkou pana Kleisla jsme navíc museli jednat jako s jakoukoli jinou, protože se nepřidali všichni nájemníci domu. V podstatě se přihlásil jen jeden z šesti. Nemůžeme zvýhodnit jen jednoho z nich,“ poznamenal Major.

Na otázku, zda nevychází město čím dál častěji při prodejích domů vstříc společnostem Ivana Kyselého, odpověděl vyhýbavě.

„Když to obrátíme, tak by se některým nelíbilo, že neprodáváme nejvyšším nabídkám. Ke všem prodejům přistupujeme stejně. Přišly nám dvě nabídky. Společnost Toda Ibex podala tu nejvyšší v naprosto transparentní soutěži, proto ji vyhrála,“ dodal Major.

Jako standardní popsala prodej domu i Renáta Přikrylová, která je jednatelkou společnosti Toda Ibex.

„Město vypsalo prodej domu. Naše firma předložila nabídku. Jelikož byla nejvyšší, vyhráli jsme. Standardní investiční transakce,“ shrnula Přikrylová.

Poslední slovo při prodeji domu na Žerotínově náměstí bude mít ještě zastupitelstvo na svém zasedání 22. února.

Prodej domů v Olomouci od roku 2010 - přehled