Ta svůj vstup do angažmá několika světových scén podmínila uvedením této opery a tím, že bude zpívat roli Mařenky.

„Nejen, že českou kulturu reprezentovala po celém světě, ale hlavně ji do celého světa dostala. Bez ní by Prodaná nevěsta vůbec nebyla tak oblíbenou, jakou byla a je,“ míní režisérka.

Právě Ema Destinnová a její život se staly inspirací i múzou. Proto také režisérka její postavu jako nemluvenou roli do inscenace nenásilně zakomponovala.

„Představuje pro mě na svou dobu neskutečně odvážnou, emancipovanou, chytrou, rovnou ženu, která překonala několik neúspěchů v českých zemích, třeba, když nebyla přijata jako sólistka Národního divadla a tehdejší ředitel ji i ponížil. Dokázala se přes to přenést a získat si slávu v Berlíně, Londýně i New Yorku. V jednu dobu ji miloval celý svět, byla určitě nejslavnější Češkou. Ale ani pak se k ní český národ hezky nechoval, závist byla silnější,“ připomněla Janka Ryšánek Schmiedtová.

Delicate (Anna Biczók)
Divadelní Flora přilákala na sedm tisíc návštěvníků. Famózní, zaznívalo

Příběh v její režii se odehrává brzy ráno u řeky Nežárky v jižních Čechách, kde Ema Destinnová trávila poslední léta života. Coby vášnivá rybářka nahazuje prut a Prodaná nevěsta se vynořuje skrze její vzpomínky.

O uvedení titulu, který se na jeviště Moravského divadla vrací po 14 letech, usilovalo vedení souboru opery a operety od začátku svého působení v Olomouci a vzhledem k probíhajícímu Roku české hudby teď nastal správný čas.

„Janka Ryšánek nás uchvátila pojetím Roku na vsi právě v Moravském divadle, který svou opulentností připomínal formát lidové opery. Neváhaly jsme ji oslovit, protože jsme věděly, že operu doposud nerežírovala, a toto prvenství může být spojeno právě s Olomoucí. Janka okamžitě přišla se silným originálním konceptem propojující operu s Emou Destinovou. V tu chvíli jsme věděly, že jsme sáhly po správném člověku,“ popsala umělecká šéfka souboru Veronika Kos Loulová.

Autorem hudebního nastudování a dirigentem inscenace je šéfdirigent brněnské Janáčkovy opery Marko Ivanović.

„Při nastudování díla jsem se snažil vyjít z dlouholeté české interpretační tradice, ale zároveň i důkladného studia partitury. Je obdivuhodné, s jakou lehkostí a zároveň dramatickou promyšleností se střídají árie, tance, ansámbly. Jak chytlavé a pestré jsou jednotlivé hudební nápady. A jak nadčasově funguje humor i charakteristika postav,“ vyzdvihl Marko Ivanović.

Koncert na podporu Moravské filharmonie Olomouc 20. května 2024, na který dorazilo do Letního kina přes tři tisíce lidí.
Zastavte ten experiment, vyzývá opozice olomoucké radní

Emancipace a touha po svobodě

Režisérku Janku Ryšánek Schmidtovou při podrobném studování díla zaujaly postavy, jejich charakter a životní postoje, protože v nich vidí paralelu s dnešním světem.

„Jsem upřímně překvapená, že to, o čem složili operu Smetana se Sabinou před skoro 160 lety, je dle mého soudu nosné i dnes,“ řekla režisérka, která má na mysli témata jako ženskou emancipaci, touhu po svobodě, cestování rozšiřující lidské obzory, peníze jako nástroj moci, obavy ze změn nebo manipulaci.

Hlavní roli Mařenky si zazpívají sólistky Helena Beránková a Barbora Perná. V roli Jeníka bude alternovat Raman Hasymau a hostující Peter Malý. Kecala ztvární Jiří Přibyl a hostující Michael Kubečka. Scénografii vytvořila Markéta Sládečková, kostýmy navrhl David Janošek. O choreografii se postarala Jana Hanušová.

Šéfka opery Veronika Kos Loulová je výsledkem nadšená.

„Hudební nastudování Marka Ivanoviće a režijní přístup Janky Ryšánek mě úplně ohromily a mám pocit, že si to krásně sedlo. Je to obrovský zážitek, který doufám spolu se mnou prožijí i diváci olomoucké inscenace,“ věří Veronika Kos Loulová.

Prodaná nevěsta byla v Moravském divadle Olomouc uvedena dosud dvanáctkrát. Poprvé v roce 1920, naposledy v roce 2010 v režii Michaela Taranta.

Zajímavostí je, že 14. března 1923 byla v olomouckém divadle tato opera odehrána pod taktovkou Karla Nedbala a v režii Bohuše Vilíma, Ema Destinnová v ní zpívala roli Mařenky.

Premiéra je v pátek 7. června v 19 hodin, opera je na programu také v sobotu 8. a čtvrtek 13. června.