VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Procházka opravenou alejí? Mezi cyklisty a bruslaři

Olomouc – Chodci proplétající se s cyklisty či bruslaři. I tak může ve slunném odpoledni vypadat "klidná procházka" Rudolfovou alejí ve Smetanových sadech. Ta se po opravách otevřela veřejnosti a nový povrch ihned přilákal i řadu lidí na kolech a in-line bruslaře.

3.8.2010 38
SDÍLEJ:

Rudolfova alej s novým asfaltemFoto: DENÍK

Rudolfovou alejí by přitom cyklisté projíždět vůbec neměli, bruslaři jsou naopak bráni jako chodci a nějaké omezení zde pro ně neplatí.

„Takové množství cyklistů, kteří jezdí po aleji, mě překvapilo. Myslím si, že tam nemají co dělat. Vnoučata nemůžu nechat volně běhat, protože máte strach, že se něco stane. Alej by měla sloužit pro klid a relaxaci, a ne abych se tam bál chodit,“ řekl Pavel Blaťák, který parkem projíždí každý den na kole, ale využívá při tom, jak sám tvrdí, jen cesty určené pro kolaře.

Kromě pěších návštěvníků přilákala prostorná asfaltová stezka i kolečkové bruslaře.

„Na novém povrchu v Rudolfově aleji se jezdí perfektně. Obrovsky se však v parku zvýšila frekvence chodců, in-linistů i cyklistů. Všichni bruslaři jezdili opatrně, snažili se vyhýbat dětem i maminkám s kočárky a nenarušovat pěší provoz. Horší je to však s cyklisty, kteří nemají v aleji vůbec co dělat. Jsou pro ně přece vyznačené jiné trasy. Všichni by se měli navzájem snažit nezavazet si,“ podotkla pětadvacetiletá Jana Koudelková z Olomouce.

Do Rudolfovy aleje na kole nemůžete

Jak oba dotázaní poukázali, aleji by se cyklisté měli vyhnout. V současné době sice neexistuje městská vyhláška, která by provoz kolařů v parcích vymezovala, ovšem platí zde základní pravidla, která určují dopravní značky a vnitřní předpisy výstaviště.

„Cyklisté se mohou v parku pohybovat pouze po vyznačených cyklostezkách, avšak i tady by měli být opatrní, protože tu mohou být také chodci. Co se týká Rudolfovy aleje, zde žádná cyklostezka není, takže lidé na kolech tudy podle pravidel projíždět nesmějí. Pohyb v parku jim umožňuje cyklostezka souběžná s Rudolfovou alejí,“ sdělila Jana Urbaníková, z tiskového oddělení olomoucké radnice s tím, že jízda in-linistů v prostorách parku nijak regulovaná není, berou se jako chodci.

„Nicméně samozřejmě platí upozornění, že by lidé jedoucí na kolečkových bruslích měli dbát zvýšené opatrnosti,“ dodala Urbaníková.

CO SI o tématu CHODCI vs. CYKLISTI a BRUSLAŘI v RUDOLFOVĚ ALEJI myslíte vy?
Svůj názor můžet připojit v diskusi pod článkem.

Jen po stezkách pro cyklisty

Cyklistické stezky vedoucí přes Smetanovy, Čechovy a Bezručovy sady jsou asfaltové a vymezené vodorovným dopravním značením nebo dlážděné odlišnou barvou, zpravidla červenou.

Kolaři je také poznají díky dopravní značce Stezka pro cyklisty nebo Stezka pro chodce a cyklisty.

„Mimo vyznačené cyklistické stezky je jízda na kole v areálu Výstaviště Flora Olomouc zakázána. To neplatí pro zaměstnance výstaviště v pracovní době, kteří u sebe mají služební průkaz. Lidé na kolech jsou povinni chovat se ohleduplně vzájemně a ve vztahu k chodcům. Také vozíčkáři mají umožněný pohyb po cyklostezkách,“ doplnil Jiří Svačinka, vedoucí technického úseku Výstaviště Flóra Olomouc.

Značení přiští týden

Pokud kolaři nevyužijí stanovených cest, dopouštějí se dopravního přestupku.

„Hlídky Městské policie Olomouc dělají v parcích kontroly při pravidelných obchůzkách. Tuto situaci řešíme jako klasický dopravní přestupek, který končí buď domluvou, ale také můžeme udělit pokutu až dva tisíce korun,“ uvedla Magda Václavíková, tisková mluvčí městské policie s tím, že někteří cyklisté se vymlouvají na chybějící vodorovné dopravní označení, které je ještě kvůli současné dodělávce oprav teprve třeba domalovat.

„Někteří lidé jsou koumáci, ovšem jasně zde platí zákaz vjezdu. Prozatím vše řešíme domluvou a upozorňujeme cyklisty, že zde jezdit nemohou. Po rozhovoru s panem Svačinkou a panem Svobodou, který dělá dopravní značení, by se v příštím týdnu měla všechna značení doplnit,“ uzavřela Václavíková.

Autor: Veronika Kolesárová

3.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 38
SDÍLEJ:
Prvňáčci. Ilustrační foto

Nepropásněte! Prvňáčci ze ZŠ náměstí Svobody ve Šternberku

Vandal čmárající na zeď nákupního centra v Olomouci
1

VIDEO: Poznáte vandala, který počmáral zeď nákupního centra v Olomouci?

Lídr ODS Michal Zácha odpovídal ON-LINE

Bývalý náměstek primátora Přerova, současný předseda kontrolního výboru přerovského zastupitelstva, otec tří dětí, sportovec, trenér fotbalových nadějí v Kozlovicích a nyní i jednička kandidátky občanských demokratů pro říjnové parlamentní volby v Olomouckém kraji.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Rozbořil dva roky po Vidkunu: Jde o válku policajtů, ne o Lazce

Jsou to dva roky, co detektivové tehdejší protimafiánské jednotky (ÚOOZ) provedli rozsáhlý zátah na olomouckém hejtmanství, krajském policejním ředitelství a ve světle kamer hledali důkazní materiál v domě exministra vnitra Ivana Langera.

Vojáky soudí za střelbu na kolegy na Libavé

Čtyři svědkové v pondělí u okresního soudu v Olomouci vypovídali k nehodě, ke které došlo loni při nácviku nočních střeleb vojáků v prostoru Libavé. Během něj došlo k zásahu jednoho z vozidel BVP.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení