Ministerstvo kultury se v pátek omezilo na sdělení, že projekt nesplnil podmínky.

„Odůvodnění přišlo. Veřejnost s argumenty ministerstva seznámíme v pondělí,“ uvedl v pátek ředitel Muzea umění Pavel Zatloukal.

Z oficiálního vyjádření ovšem jednoznačný důvod, proč ambiciózní projekt neprošel, nevyplývá. Muzeum se proto obrátilo na ministerstvo kultury, aby upřesnilo, v čem jako předkladatelé žádosti o dotaci chybili.

Ministerstvo kultury sdílné nebylo:

„Nesplňuje podmínky pro udělení evropské dotace. Podmínky, které jsou dány Evropskou unií,“ sdělil v pátek mluvčí resortu Stanislav Brunclík.

„Od začátku projekt překračoval pravidla pro udělování evropských dotací,“ uvedl. V čem, to v pátek odmítlo ministerstvo upřesnit.

Jestli je to definitivní konec záměru vybudovat v Olomouci centrum, které by mapovalo a lidem ukázalo výtvarné umění střední Evropy po 2. světové válce, zatím není jasné.

Muzeum umění na projektu pracovalo čtyři roky.

Vášnivé pro a proti odvážné stavbě

SEFO chce představit výtvarné umění střední Evropy po 2. světové válce, jeho součástí má být centrální depozitář uměleckých děl i mezinárodní badatelské centrum včetně velké knihovny. Rozšířenější a modernější podobu nabízí nynějšímu Divadlu hudby.

Emoce vyvolala studie podoby SEFO, jeho moderní části, novostavby plánované v proluce v Denisově ulici. Některé Olomoučany uchvátila, jiné šokovala a odmítali, aby v historickém centru něco takového vzniklo.

Atmosféru v Olomouci rozčeřil i prodej renesančního Edelmannova paláce. Patří městu a to schválilo, že jej dostane podnikatel Miroslav Barnet, jelikož vlastní pozemek v proluce v Denisově ulici, na němž má SEFO vyrůst.

Palác by získal směnou za parcelu a po zaplacení zhruba třicetimilionového doplatku. Transakce je ovšem podmíněna právě přidělením půlmiliardové dotace.

Okolnosti příprav prodeje paláce vyšetřovala policie na základě dvou trestních oznámení Olomoučana Vladimíra Chlupa. Nezjistila nic, co by prokazovalo spáchání trestného činu.

Stále vyšetřuje znalkyni, která vypracovala posudek potřebný k připravované směně a rozporuplně ohodnotila pozemky ležící v jedné oblasti v rámci takzvané cenové mapy.