Konkrétní krok udělala koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, která poslední čtyři roky vede radnici.

Zavázala se totiž, že „zimák" opraví nebo postaví nový.

Co se stalo, že sliby nedopadly?

V roce 2011 podepsala koalice programové prohlášení, ve kterém se v bodě Kultura, sport a volný čas píše i o hokejové hale.

Stojí tam: „Na základě analýzy možných řešení připravíme návrh dalšího postupu ve věci rekonstrukce či výstavby nového zimního stadionu a vybudování druhé ledové plochy pro tréninky mládeže, rekreační sport a veřejné bruslení. Do doby výběru komplexního řešení zajistíme provozuschopnost areálu stávajícího ZS. Poté zahájíme realizaci akce."

Všechno se povedlo, až na tu poslední větu.

close Zimní stadion v Olomouci zoom_in

Miliarda za luxusní variantu

Fanoušci tedy novou přezdívku pro stadion hledat nemuseli a dále se drží plecharéna.

„Mám pocit, že jsme v tom jako ODS zůstali úplně sami. A to napříč zastupitelstvem," hodnotí při pohledu zpět primátor Martin Major (ODS).

Jednání s pivovary, které zadaly studii, byla podle něj častá a intenzivní, jenže když došlo na peníze, byl konec.

Primátor nicméně věří, že Olomouc si pořádnou halu zaslouží.

„Částka atakuje miliardu korun, ale v luxusním provedení podle návrhu architekta Štefka. Na mnoha místech se dá ušetřit. Potom je tu cesta, že se proces rozfázuje. Letos asi nezvládneme víc než právní a ideovou přípravu. Nicméně úvahy, že v Olomouci nemá být extraliga z finančních důvodů, jsou naprosto liché," má jasno Martin Major.

Byl by pro vykoupení nejnutnějších pozemků a vybavení a protože ledový stánek má minimálně regionální význam, zapojit by se dle primátora měl i Olomoucký kraj.

close Zimní stadion v Olomouci zoom_in

Peníze nejsou, to uznala i ODS

Radnice sama proměnu haly na moderní arénu nezvládla a asi nezvládne.

„Skončilo to na financích. Nenašly se zdroje ani ve dvoumiliardovém rozpočtu města, ani mimo něj. Nebylo reálné to ufinancovat," vyložil náměstek primátora Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL).

Neuvolněný radní Aleš Jakubec (TOP 09) přiznává, že koalice nebyla schopná se domluvit.

„Objektivně je město v takové finanční situaci, kdy peníze nemáme. To museli uznat i v ODS. Zaseklo se to na penězích. V roce 2011 jsme neměli obraz financování města a nevěděli jsme, jaká je skutečná situace. Naprosto chápu, že to lidi trápí," řekl Aleš Jakubec k závazku, který se naplnit nepodařilo.

Historie olomouckého zimního stadionu
Dnešní svatostánek olomouckých hokejových fanoušků byl otevřen 25. ledna 1948. Šlo o sedmou umělou ledovou plochu v Československu, stavba byla celá ze dřeva, střechu neměla.

Při exhibiční návštěvě profesionálů z Anglie se na tribunách objevilo deset tisíc diváků.

„Největší a dnes již nedostižnou návštěvu ovšem zimní stadion zažil při vystoupení Alexandrovců. Sovětský pěvecký a taneční soubor přilákal více než patnáct tisíc lidí, kteří pochopitelně zaplnili i plochu," uvádějí webové stránky HC Olomouc.

V roce 1967 se podařilo dokončit zastřešení stadionu. Nové tribuny a opláštění přišly v roce 1980.

Před osmi lety dostal stadion novou hrací plochu včetně chlazení, střídaček, trestných lavic, mantinelů. Následovaly opravy kabin a sociálního zařízení.