Lampy svítí i za světla a kolemjdoucí nad tím kroutí hlavou.

„V úterý jsem ve tři odpoledne venčila psa a v parku se svítilo. Proč? Kdo to zaplatí?" zlobila se Monika Pospíšilová.

Podobně se ptali i jiní, někteří z nich se obraceli na správce parku – výstaviště Flora.

„Lidé si nám mnohokrát stěžovali, protože si se špatným veřejným osvětlením v parku spojili výstaviště," řekla za Floru Naďa Krejčí.

Lampa v Čechových sadechPotíže nicméně souvisí s půl roku starou rekonstrukcí Čechových sadů. Od června jsou v okolí sochy Boženy Němcové nové cesty, lavičky i osvětlení. Právě s lampami se ale objevily problémy.

„Svítíme delší dobu, než bysme chtěli. Třeba od tří odpoledne do deváté dopoledne. To už má být ale zhasnuto. V projektu byla asi chyba, nicméně to vyřešíme sami," uvedl technický náměstek výstaviště Jiří Svačinka.

Společnost objednala astronomické hodiny, které budou světla ovládat podle východu a západu slunce. Současné čidlo totiž nastavit nešlo.

Větší problém je ale s občasnými výpadky, kvůli kterým nemusel park svítit i několik nocí.

„Jsou to potíže s kabely nebo instalací, zkratovalo to a občas byla kvůli tomu tma. Opravili jsme asi dvě závady v zemi. Trochu se nám to povedlo zlepšit," sdělil Svačinka.

Jak dodal, park svítí přibližně z 80 % a hledá se poslední problémové místo.

Nebezpečné i pro cyklisty

Osvětlení v Čechových sadech v OlomouciPotížemi se už zabývalo město, které práce objednávalo. Reklamaci za něj řešil odbor investic magistrátu na konci loňského roku.

„Práce na odstranění závady byly úspěšně provedeny a opravené osvětlení převzalo jako plně funkční provozovatel, kterým je Výstaviště Flora Olomouc," zmínila mluvčí radnice Radka Štědrá.

Další práce na veřejném osvětlení již město jako reklamaci neuplatňovalo, protože o dalších krocích jednala firma přímo s výstavištěm.

Občasné výpadky byly nepříjemné i pro cyklisty.

„Tuhle jsme tam projížděli a svítila snad každá druhá lampa. Může to být dost nebezpečné, zvlášť když má někdo světlo s malou svítivostí nebo třeba jen blikačku," připomněl předseda Olomouckých kolařů Jaroslav Mikšaník.

Strážníci mají z parku čtyři stovky záznamů

Shodou okolností vzrostl v Čechových sadech za loňských rok počet událostí, kterými se zabývali olomoučtí strážníci.

Celkem má městská policie z parku čtyři sta záznamů. Nárůst však pravděpodobně způsobilo porušování nové vyhlášky zakazující pít veřejně alkohol.

„Od července do konce minulého roku šlo o porušení vyhlášky o zákazu konzumace alkoholu, porušení pravidel týkajících se pohybu psů, rušení nočního klidu, znečištění veřejného prostranství, ležící osoby, přestupků v dopravě, ale například i nesvítící veřejné osvětlení," vypočetla mluvčí olomouckých strážníků Magda Václavíková.