Zvláště s novým a silným soupeřem, hnutím ANO, jehož krajské vedení se netají vysokými ambicemi a chytře vsadilo na neokoukanou tvář, navíc s titulem MUDr.

Momentálně sice v Olomouckém kraji rozdýchává rozkol v Prostějově, kde je „doma" zakladatel a místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek, podle ANO i politologů to ale potenciální voliče od Babišova hnutí neodvrátí.

„Nemůžeme mít jinou ambici, než obhájit výsledky z předchozích dvou krajských voleb. Máme závazek vůči voličům a občanům a politika, kterou jsme v Olomouckém kraji nastartovali, je úspěšná," uvedl kandidát ČSSD na hejtmana, poslanec a radní ve Šternberku Jiří Zemánek.

„Ano, jsme si vědomi toho, co nastává po osmi letech vlády, že bude těžké obhajovat mandát. Náš program proto bude nejen navazovat na dosavadní úspěšnou politiku, ale přinese i nové alternativy pro obyvatele Olomouckého kraje," doplnil.

Sázka na nové tváře

Hnutí ANO si s kontinuitou na krajích hlavu lámat nemusí.

„V krajských volbách je hnutí ANO úplným nováčkem, ale nemá smysl skrývat, že máme vysoké ambice. Jednoznačně se chceme podílet na vedení kraje," reagoval předseda v Olomouckém kraji a poslanec Ladislav Okleštěk.

V krajských volbách chce „prodat" dvouleté vládní angažmá Andreje Babiše a dalších ministrů za ANO.

„Tyto zkušenosti spojené s tím, že prokazujeme, že umíme řídit i velká města, chceme zúročit," potvrdil. Počítá i s úspěchem sázky na „nové tváře" – kandidátku povede olomoucký praktický lékař a pedagog Oto Košta.

Stranické problémy

Oba silní hráči se před volbami potýkají s nepříjemnostmi v regionu. ČSSD má stíhaného hejtmana, ANO zase rozkol v Prostějově.

„Věříme, že bude odviněn (Jiří Rozbořil) a jakmile se to stane, dostane politickou příležitost v ČSSD. Je velmi úspěšným hejtmanem a významnou tváří Olomouckého kraje," reagoval Zemánek na obvinění Rozbořila, kterého krajští spolustraníci podrželi a jeho odchod z funkce nepožadovala koaliční KSČM ani opozice.

Jestli může ANO uškodit odchod více než čtvrtiny lidí v Prostějově, je otázka.

„Voliče bude zajímat hlavně odvedená práce a její výsledky. Personální věci jsou až druhořadé. A já si dokonce myslím, že budeme v krajských volbách ještě silnější. V oblastní organizaci se vyčistil vzduch a na naši kandidátku tento odchod pár členů nemůže mít žádný vliv," prohlásil Okleštěk.

Kampaň

I když volby budou až za šest měsíců, strany už dolaďují detaily kampaně. ČSSD však v situaci, kdy soud rozhodl, že musí zaplatit pokutu Zdeňku Altnerovi ve výši 338 miliónů korun. Začala proto škrtat a omezí i výdaje na kampaň. Podle krajského předsedy Zemánka ale nijak dramaticky. Z plánovaných 3,5 milionu korun zhruba o 10 procent.

Jak chce ČSSD čelit ekonomicky zdatnému rivalovi?

„Nasazením lidí! ČSSD má k dispozici 1000 členů. Když se zvedneme, je to obrovská síla , kterou žádný jiný subjekt nemá," připomněl. Jestli voliči v regionu ochutnají koblihy, zatím není jasné. Strategii ještě ANO dopracovává a zatím nezveřejnilo ani sumu na kampaň.

„Přinesli jsme kampaň mezi lidmi: každý si vybaví předsedu Babiše, jak stojí na nádraží, rozdává koblihy a povídá si s lidmi. Logicky na kontaktu s voliči budeme stavět i teď," uvedl Okleštěk.

Další subjekty

Jestli volby opět vyhraje ČSSD, porazí-li ji ANO nebo v Olomouckém kraji nakonec nejvíce zabodují komunisté, bude jasné druhý týden v říjnu. Na základě volebního zisku se nato rozjedou vyjednávání o koalici. Do její skladby budou promlouvat lidovci se zelenými či ODS, TOP 09, případně další kandidující subjekty.

„Určitě chceme zlepšit výsledek z minulých voleb. Cokoliv horšího, než máme dnes (Koalice OK má 8 křesel), by byl neúspěch," reagoval lídr lidové strany a Strany zelených Ivo Slavotínek – Koalice pro Olomoucký kraj.

„Chceme mít účast na krajské vládě a realizovat svůj program. S kým? Koalice se uzavírají nejdříve den po volbách. My dopředu můžeme zopakovat, že nebudeme součástí žádné sestavy, která by spolupracovala s komunisty. To je pro nás nepřekročitelné," dodal Slavotínek.