Na tradiční novoroční procházku lákají například organizátoři z Hněvotína.

Účastníci se mohou ve středu 1. ledna vydat do asi dva kilometry vzdálených Hněvotínských skal.

U tamní myslivecké chaty na ně bude čekat guláš, čaj, svařené víno ale i krásný výhled do krajiny.

„Lidé se tradičně schází už od jedné hodiny. Obvykle se tam vystřídá odhadem okolo dvou stovek lidí," řekl starosta obce Jaroslav Dvořák.

Pokud byste si chtěli protáhnout tělo a začít rok aktivně, můžete se vydat i na oblíbený Novoroční výstup na Bradlo.

Klub českých turistů TJ Uničov akci pořádá už dvacátým osmým rokem. Služba na vrcholu bude 1. ledna zajištěna od 9 do 14 hodin. Start je libovolný z Nové Hradečné nebo Libiny.

„Na vrcholu pak každý účastník obdrží pamětní list a současně si bude moci zakoupit novoroční čtyřlístek, který vyjadřuje čtyři dobré skutky: jdi na Nový rok na výlet, pozvi někoho ze svého okolí, poznej kus přírody a přispěj potřebným," uvedl hlavní pořadatel akce Jaroslav Venzara.

Společně přivítat nový rok bude možné 1. ledna také na vrcholu Hanáckého Mont Blancu.

Na Novoročním výstupu na Velký Kosíř nebude chybět setkání s bájným Kosířanem ani tradiční hasičská kuchyně.

Akce odstartuje už o půl deváté ráno, až do patnácti hodin se mohou lidé pokochat výhledem z místní rozhledny.

Novoroční výšlap na Slunečnou chystají na středu 1. ledna i v Moravském Berouně. Sraz účastníků je v 9 hodin u městského úřadu. Organizátoři avizují, že zpáteční cesta povede přes Nové Valteřice.

Netradiční novoroční ohňostroj pak připravili v Babicích u Šternberka. Světelnou show tam příchozí mohou vidět od 18 hodin u kostela Všech Svatých.

„Přijďte u vy společně s námi oslavit nový rok. Dobrou náladu s sebou," vybízí organizátoři širokou veřejnost.

Výstup na Helfštýn s punčem

K tradičnímu novoročnímu výstup láká také hrad Helfštýn.

Jeho brány se mimořádně otevřou první v sobotu v novém roce, která připadne na 4. ledna. Pokud bude počasí přát tak, jako dosud, dá se očekávat velký příliv návštěvníků.

Hrad se otevře už v osm hodin ráno a zpřístupněný bude do třetí odpoledne. Všichni příchozí budou mít jednotné vstupné – 20 korun.

Novoroční výstup na Helfštýn láká nejen místní, ale i přespolní – a to ze všech koutů republiky. Obvykle se v tento den na hrad vydá okolo dvou tisíc lidí.

Výjimkou nejsou ani účastníci z Ostravy, Plzně či Ústí nad Labem. Lidé si můžou trasu vybrat sami – rodiny s malými dětmi většinou volí výstup po pohodlné cestě z Týnu nad Bečvou, dostat se na hrad ale turisté můžou z různých směrů – ti náročnější se vydají od Přerova, Lipníku nebo z Teplic nad Bečvou.

Na novoroční příliv návštěvníků se těší i kastelán hradu Jan Lauro. „Každý, kdo výstup zdolá, se může ohřát punčem nebo grogem v restauraci na nádvoří, která bývá vždy celý den otevřená. Novinkou je letos to, že provozovatel restaurace pan Svozil zařídí i zabijačkové speciality," řekl.

Pro razítko a upomínkový předmět si můžou účastníci zimního výstupu přijít do H – studia na hradním nádvoří. Kromě těchto prostor ale nebude otevřena žádná ze stálých expozic.

„Každoročně to bývá taková neoficiální přehlídka a koštovačka slivovic, potkají se zde a popřejí si do nového roku starostové obcí a měst. Návštěvníci si tedy většinou zajistí program sami," uzavřel s úsměvem Jan Lauro.