V plném proudu bude v roce 2012 rekonstrukce Dolního náměstí, takže organizátor jarmarku musí hlavně hledat místo pro kluziště a jeho zázemí.

O vánoční bruslení pod širým nebem by však Olomoučané přijít neměli.

„Jednáme s městem i některými soukromými společnostmi. Zatím jasno nemáme. Určitě se ale lidé na kluziště mohou těšit i příští rok,“ slíbil Pavel Vysloužil za pořadatele trhů, společnost Kulturní Olomouc.

Největší změnu dozná výzdoba Horního náměstí a přilehlých ulic.

„Bude to investice za několik milionů korun. To, co vybereme na pronájmech, putuje tedy zpět do města,“ podotkl Vysloužil.

Příští rok budou lidé pít punč z nových hrnečků. Nyní totiž probíhá soutěž o jejich grafickou podobu. V plánu má pořadatel také kulturní program.

Kvalitu punče na vánočních trzích, na kterou si lidé často stěžovali v internetových diskusích, pořadatel zasádně ovlivnit nemůže. Respektive nemůže podle Vysloužila prodejcům nařídit, jak a z čeho mají nápoj vyrábět.

Při výběrovém řízení se ale prý organizátoři snažili vybrat takové prodejce, kteří mají s punčem zkušenosti a dobré reference.

„Příští rok budeme pečlivější. Ve stáncích s punčem, které provozuje Kulturní Olomouc, jsme šli příkladem a nabízeli jsme v nich originální norimberský punč, který je velmi kvalitní. Je na lidech, co si vyberou,“ podotkl Vysloužil.

Letošní trhy začaly 24. listopadu a skončily 23. prosince. Ještě do 8. ledna, kdy se bude kácet vánoční strom, bude na obou náměstích otevřených několik stánků s občerstvením. Až do konce února bude v provozu kluziště i s okolními stánky.

VÍCE O KVALITĚ PUNČE na letošních vánočních trzích a spokojenosti návštěvníků ve ČTVRTEČNÍM tištěném vydání Olomouckého deníku 29. prosince.