Přijel podpořit nejmladší vesnice Olomouckého kraje na jejich samostatné cestě po vyčlenění z vojenského újezdu, kde lidé žili 70 let pod velením armády.

„Chtěl bych vám poděkovat, že jste přišli, protože se hraje hokej a naprosto chápu, že utkání s Amerikou je pro nás životně důležité. Dovolte, abych vás průběžně informoval o stavu utkání: zatím je to 1:1, takže vechny šance na obou stranách jsou otevřeny," vtipkovala hlava státu na úvod setkání s občany.

Ty vzápětí prezident pochválil za to, jak silný mandát mu dali, když usiloval o úřad.

„Chtěl jsem velice poděkovat, a to je také jeden z důvodů, proč tady jsem, že jsem v prezidentských volbách dostal 85 procent hlasů. Máte výborný vkus," poznamenal dobře naladěný Zeman.

Prezident na Libavé vyjadřoval podporu obcím, které vznikly 1.ledna vyčleněním z vojenského újezdu.

„Žít samostatným životem nebude zpočátku vůbec snadné, protože ještě není vyřešena otázka financování. Všichni noví starostové se budou muset učit odpornou papírovou byrokracii, kterou nás občas zahlcují různé úřady. Věřím, že to zvládnete," pronesl před zástupci nových místních samospráv a občany Města Libavá, Kozlova a Luboměře pod Strážnou.

Prezident Zeman ve Městě Libavá

Prezident Zeman ve Městě Libavá. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Těžte z turismu a spolupracujte s armádou

Místním vnukl, aby se chopili toho, že žijí obklopeni krásnou a divokou přírodou, a zkusili těžit z turistického ruchu.

Samostatnosti by podle něj neměli nikdy litovat.

„Setkal jsem se s řadou starostů menších obcí, které se někdy odrhly od obcí větších, a nikdo z nich se nechce vrátit. Jsou spokojeni, protože si vládnou sami a rozhodují dobře, nebo špatně, o věcech veřejného zájmu a nemusejí si nechat nikým poroučet," povzbuzoval novou samosprávu.

„Spolupracujte s armádou, která stále ještě udržuje velkou část vojenského újezdu, a snažte se z ní vyrazit co nejvíce peněz na investice do vašich obcí," přidal tip, jak rozvíjet obecní infrastrukturu.

Místní vyjadřovali Miloši Zemanovi podporu.

Zajímali se o výstavbu kanálu Dunaj Odra Labe, který prezident prosazuje, taky o to, jak vypadá jeho běžný pracovní den, a kritizovali útoky na státní symbol na Pražském hradě.

Z Libavé si prezident odvezl plody okolní přírody: med a sušené houby.

„Byla to mimořádná událost. Jsem dlouhodobým sympatizantem Miloše Zemana. I když začíná pršet a hrajeme hokej, jsem zklamaný tím, že nepřišlo více lidí. Kdy zase přijede prezident na Libavou?" hodnotil shromáždění před posádkovým domem armády ve Městě Libavá Milan Holub, který přicestoval z více než 10 kilometrů vzdálených Dvorců.

Tři nové obce

Na Libavé v lednu vznikly tři obce: Město Libavá, Kozlov a Luboměř pod Strážnou.

Vojenský prostor zeštíhlil zhruba o třetinu.

Zmenšení a vyčlenění obydlených částí souviselo se změnami v resortu obrany. Ten se rozhodl přizpůsobit počet a velikost vojenských újezdů reálným potřebám armády a současně vrátit odpovědnost za správu veřejných věcí lidem v tamních sídlech.

Změny nejsou pro armádu nijak levné. Takzvaná optimalizace Libavé celkově přesáhne 100 milionů korun.