Olomoucká sociální společnost Přirozenou cestou dává práci jedenácti lidem, většinou vozíčkářům a těm, kteří trvale pečují o osobu blízkou nebo jsou jinak znevýhodněni na trhu práce.

Na Dolním náměstí provozuje prodejnu U Zeleného věnce, kde vozíčkáři prodávají zdravou výživu, čaje, kávu nebo drogistické výrobky.

Kvůli dopadům koronaviru jsou však tržby v posledních měsících minimální. Zákazníků v březnu a dubnu ubylo o 80 procent. Od května do prodejny chodí sotva polovina lidí, co dříve.

„Tak velký propad je na tržbách a ekonomice celého podniku bohužel citelně znát. Udržet zaměstnance nám částečně pomáhá program Antivirus. Dotace z Úřadu práce ale běžně chodí s půlročním zpožděním a peníze nám chybí už teď. Sice nemusíme tři měsíce hradit nájem, ale ostatní provozní výdaje platíme dál. Jen za opravu automobilu jsme teď zaplatili 60 tisíc korun,“ popsal nepříznivou situaci manažer projektů sociálního podniku Přirozenou cestou Stanislav Hyrák.

Proměna břehu řeky Moravy u VŠ kolejí v Olomouci mezi mosty na Masarykově třídě a třídě Kosmonautů. Začátek května 2020
Nábřeží v Olomouci se mění na atraktivní promenádu, takto teď vypadá

Kávovar zastavil koronavirus

Obchůdek na Dolním náměstí podle něj po celý rok hojně navštěvovali turisté, kteří teď ale do města kvůli omezenému cestování už přes dva měsíce nejezdí. Příjmy od návštěvníků ze zahraničí tak v pokladně také chybí.

„Snažíme se stále nabízet nové služby. Podařilo se nám získat grant na profesionální kávovar a těšili jsme se, že budeme zákazníkům připravovat kvalitní kávu. Po pár dnech ale přišla mimořádná opatření a zakázali nám ji prodávat, protože nemáme výdejní okénko. Ztratili jsme další zdroj příjmů, se kterým jsme už počítali,“ poznamenal Stanislav Hyrák.

Aby sociální podnik nemusel propouštět zaměstnance, kteří by si jen velmi těžko našli jinou práci, běží od pátku 15. května veřejná sbírka.

„Od příštího týdne budou v prodejně U Zeleného věnce umístěny také kasičky. Lidé nás samozřejmě mohou podpořit tím, že tady budou nakupovat. Peníze ze sbírky využijeme na udržení pracovníků, osobních asistentů pro vozíčkáře a také na dofinancování grantů. Na každý totiž musíme dát polovinu peněz ze svého rozpočtu,“ dodal manažer sociálních projektů.

Dárci mohou peníze posílat na účet č. 2938118500/5500 až do 15. srpna. 

Oboustranná tramvaj EVO 1/o ( vpředu ) a EVO 1 olomouckého DPMO.
Olomouc kupuje novou klimatizovanou tramvaj. Chystá pořízení deseti autobusů