Na tradiční jarmark, který se letos konal už po jedenácté, přijely školy z Olomouckého kraje, ale i větší dálky.

„Líbí se nám tady moc, děti nejvíc zaujala fyzika, různé plastelíny. Jsou nadšení ze všech pokusů, třeba jak jim elektrizovali vlasy. Je to paráda. Do Olomouce jezdíme vždycky jen na divadla, ale na přírodovědu jsme ještě nejeli,“ sdělila učitelka malotřídní základní školy v obci Rovensko na Šumpersku.

Cíleně, za jarmareční přírodovědnou zábavou vážili cestu dlouhou více jak sto kilometrů také školáci z Třince.

„Je to tu pěkné, líbilo se mi v optice. Přijeli jsme do Olomouce kvůli jarmarku, udělali jsme si výlet. Celé je to tu dobré,“ řekl Ladislav Molnár ze Základní školy Kaštanová v Třinci na Frýdeckomístecku.

V prostorách nové budovy Přírodovědecké fakulty na tř. 17. listopadu se věda přiblížila veřejnosti podruhé, prostory školy zaplnily tisíce lidí.

„Každá katedra má svůj stánek, kde předvádí populární formou co vlastně dělá. Máme tu hořící sníh, stříbření zkumavek, výbuchy na stlačený vzduch z pet-lahve, rýžování zlata, ale je tu i ukázka botaniků s masožravými kytičkami,“ vyjmenovala Michaela Kratochvílová, jedna z hlavních organizátorek akce.

Okolo poledne se pak příchozí mohli zúčastnit rekordu v ruční výrobě píšťalek a pískání na ně po dobu dvaceti vteřin.

„Spolupracujeme se Základní školou Novolíšešnká v Brně, kde mají takzvané Vědohraní. Vyrobili píšťalku z jednoduchého plíšku, který je na uzávěrech u piv. Píšťalka má hvizd, že uši zaléhají a tak nás napadlo, že zkusíme udělat rekord v počtu hvízdajících lidí na ručně vyrobené píšťalky. A povedlo, vytvořili jsme nový český rekord,“ doplnila Kratochvílová­.