V anketě o největší ostudu olomouckého centra ji čtenáři navrhli několikrát jako stavbu s nulovou architektonickou hodnotou nebo objekt bez nápadu. Budova přišla univerzitu na více než jednu miliardu korun, projektovala ji známá architektonická firma, přesto se některým nelíbí.

„Největší promarněnou příležitostí je pro mě nová budova univerzity na Envelopě, která svou architektonickou bezradností a na druhé straně velkorysým mrháním drahými materiály jen podtrhuje svůj maloměstský, provinční charakter a zoufalý nedostatek skutečných architektonických počinů ve městě,“ napsal čtenář Pavel na webových stránkách Olomouckého deníku v internetové diskusi.

Lidé budově vytýkají, že se na místo na Envelopě nehodí, vypadá jako krematorium, je objemná, a vadí jim také narušení pohledu na panorama města.

„Nejhorší je, že objekt definitivně zničil výhled na město. Zkuste se podívat z třídy Kosmonautů na hradby!“ napsal do diskuze na webu čtenář pod přezdívkou Kolemjdoucí.

Novostavba přírodovědecké fakulty na Envelopě - září 2008

Otevření se stále odkládá

Stavba nové fakulty začala v roce 2006, ale stále se v ní neučí. Původní termín, kdy se měla nová budova užívat, byl už na podzim minulého roku. Pak jej vedení univerzity posunulo na začátek tohoto roku. Podle nynějších předpokladů se však v budově začne učit nejdříve letos v září.

„Už je zkolaudovaná. Máme však problémy s nábytkem,“ uvedl před časem prorektor pro záležitosti rozvoje a výstavby Univerzity Palackého Evžen Weigl.

Důvodem, proč se přírodovědecká fakulta bude stěhovat pravděpodobně až o letních prázdninách, je zdržení s výběrovým řízením na dodávku mobiliáře, kdy se neúspěšní uchazeči odvolali k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Mramor z jižní Ameriky

Budovu navrhovali projektanti z pražského Ateliéru M1 architekti a postavilo ji sdružení Hochtief-Tchas. Zajímavostí je, že je zvenku obložená mramorem, který pochází z Brazílie.

„Mně se ta stavba líbí. Jediné, co mi velmi vadí, je, že je obložena mramorem dovezeným až z Jižní Ameriky. To je výhodné možná tak pro stavební firmy, které mají zájem proinvestovat co nejvíce, jinak to považuji z hlediska ekologického i ekonomického za nesmysl,“ uvedl v rozhovoru pro Olomoucký deník Pavel Nováček, vedoucí katedry rozvojových studií UP.

Fakulta je jednou z největších budov v Olomouci, její délka činí 210 metrů. Pojme celkem 1400 studentů a 285 zaměstnanců. V objektu bude děkanát fakulty, katedry chemie, matematiky, fyziky, optiky a geologie. K tomu ještě patří knihovna a studovna.

Stavba je vybavena obrovským množstvím vestavěné vzduchotechniky, audiovizuálním zařízením, výpočetní technikou, moderními laboratořemi.

Autoři nové přírodovědy na Envelopě

Ateliér M1 architekti
- zabývá projekty staveb i investičními náklady – od veřejných budov až po rodinné domy.

Projekty ateliéru:

- Rekonstrukce České národní budovy v New Yorku
- Dům hudby Plzeň – rekonstrukce a dostavba historického objektu v centru města pro Konzervatoř Plzeň
- Informační středisko Středočeského kraje nebo kompletní přestavba rezidence českého velvyslance v Tunisu.

VÍCE: Ateliér M1 architekti