Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přírodní ráj Horizont má 100 milionů dluhů, jde do dražby

Bystrovany – Do dražby se kvůli obrovským dluhům, které se blíží částce sto milionů korun brzy dostane arboretum Horizont v Bystrovanech u Olomouce. Rozlehlý areál už je v konkurzu.

23.6.2012 12
SDÍLEJ:

Arboretum v Přírodním ráji Horizont. Ilustrační fotoFoto: prirodniraj.cz

Majitelé jej nyní provozují jen s několika zaměstnanci, původně přitom zaměstnávali až 130 lidí.

Restaurace zatím funguje, zásilkový obchod už je mimo provoz.

Obec Bystrovany kvůli obavám z toho, že se areál bude dražit a měnit majitele přijala novou vyhlášku, která na území celé obce zakazuje sázkové hry.

Arboretum Horizont vzniklo v Bystrovanech na místě bývalé skládky, pro veřejnost se otevřelo na podzim roku 2000. 

Majitelé předtím provozovali zásilkový obchod s domácími potřebami a z části výnosů financovali také stejnojmenné arboretum.

Po jedenácti letech existence však firma není schopná platit své závazky a je natolik zadlužená, že soud rozhodl o úpadku a vyhlásil na ni konkurz.

S pohledávkami v celkové výši 127,7 milionů korun se přihlásilo na sedm desítek věřitelů. Insolvenční správce Radim Janoušek nakonec uznal jen pohledávky v hodnotě 92,8 milionů.

Celý areál nyní připravuje k prodeji a na vyhlášení dražby.

„Ta by mohla proběhnout už na podzim, rozhodně ji chceme stihnout ještě do konce letošního roku. Budeme hledat zájemce, který koupí celý areál naráz. Cílem dražby je získat co nejvíc peněz pro věřitele, jsou jich desítky. Prozatím je v provozu restaurace, zásilková služba nefunguje. Zajistili jsme také částečnou údržbu budov a zeleně, aby areál tolik nechátral," uvedl Janoušek.

Stále častěji se na něj teď obracejí lidé, kteří si už v Horizontu objednali svatbu a mají obavy, zda se obřadu a hostiny vůbec dočkají.

„Svatební termíny jsou objednané až do podzimních měsíců, vše probíhá bez problémů. Je v zájmu majitelů, aby v areálu vydělávala alespoň restaurace a splácely se jejich závazky," poznamenal Janoušek.

Hosté jezdí, ale s vlastním řízkem i kávou

Majitelé areálu manželé Jarmila a Miroslav Kunstovi se s dluhy potýkají už několik let. Ekonomická situace v Horizontu se podle nich zhoršila již v roce 2007.

„Vzali jsme si proto další úvěr. Už tehdy jsme měli velké dluhy, ale o prodeji Horizontu jsme nikdy neuvažovali. Chtěli jsme všechny půjčky sloučit, aby se nám lépe splácely. V roce 2009 do areálu nastoupila firma, která nám měla od dluhů pomoci, ale nebylo to k ničemu," řekla zakladatelka a stále ještě majitelka Horizontu Jarmila Kunstová.

Za hlavní důvody krachu firmy považuje ekonomickou krizi a špatné služby firem, u kterých si Horizont objednal doručování katalogů a zboží. Tvrdí, že je zákazníkům dodali příliš pozdě.

„Kvůli krizi k nám navíc přestaly jezdit zájezdy a skoro se nekonaly svatby. Vloni se lidé zase začali vracet, jenže pořád šetří. Vozí si svačiny a použijí jen zdejší toalety. Nedají si oběd v naší restauraci, ale sednou si kam se dá a obědvají řízek s chlebem. Mají svoje pití v PET lahvích a kávu v termosce," popsala aktuální situaci Kunstová.

Slunce, voda, květy - tak vypadá jaro v Horizontu

Jaro v Horizontu. Foto: Jiřina Stoklasová

Plánují stavbu hotelu a papoušky

Navzdory astronomickým dluhům za energie, vodu, daně, mzdy, sociální a zdravotní pojištění, poskytnuté služby i odebrané zboží mají manželé Kunstovi stále velké plány, jak přírodní ráj Horizont dál rozvíjet.

„Máme již připravený návrh na další rozšíření arboreta. Počítá se například se stavbou hotelu, rozšiřováním zázemí pro rodiny s dětmi a voliérou s papoušky," plánuje Kunstová.

O tom, co v rozlehlém areálu po jeho prodeji vlastně bude je podle insolvenčního správce zatím předčasné spekulovat.

„To samozřejmě záleží jen na tom, kdo Horizont vydraží. Už jsem slyšel o různých verzích, například, že tam bude luxusní penzion pro důchodce nebo volnočasový areál s lezeckou stěnou. V tuto chvíli však nikdo neví, jaké bude další využití arboreta. Všechno se odvíjí od toho, zda bude dražba úspěšná," dodal Janoušek.

Bystrovany preventivně zakázaly herny

Místní obyvatelé jsou ale k budoucnosti zadluženého areálu poněkud skeptičtí.

Například obec Bystrovany již „preventivně" přijala vyhlášku, která zakazuje provozování sázkových her v obci.

Zastupitele k tomuto kroku vedly především obavy z toho, aby se právě sázkové hry nestaly předmětem podnikání nového vlastníka Horizontu.

„Raději jsme vyhlášku přijali hned při prvních signálech o tom, že areálu hrozí pronájem nebo prodej. Sázkové hry jsou nyní na celém území obce zakázány," potvrdila starostka Hana Vagnerová.

Majitelé Horizontu v minulosti získali na celý areál dotace z různých fondů a ministerstev. Peníze jim byly poskytnuty například na stavbu prodejny květin (2,4 milionu korun), několik milionů korun získali také na propagaci areálu formou rozhlasových a televizních spotů a propagačních tiskovin.

Zatím není jasné, zda vzhledem k úpadku firmy budou muset nějaké peníze vracet. Příjemce dotace musí pravidelně předkládat zprávy o tzv. udržitelnosti projektu. Tím, že se jedná o dotace přidělené již před několika lety zřejmě k porušení smluv nedošlo, protože areál alespoň částečně funguje.

Autor: Magda Vránová

23.6.2012 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:
Trénink FC Kodaň na Andrově stadionu v Olomouci
31

Kodaň trénovala v Olomouci, i s českým stoperem Lüftnerem

Výběh vlků Hudsonových v olomoucké zoo
5

Za pokousání dítěte v zoo doprovod stíhat nebudou

Stávka “přiblblíků"? Nová vláda s námi musí počítat, vzkazují lékaři

Dva dny před volbami do Poslanecké sněmovny zavřeli „krám“. Desítkám praktiků na Olomoucku, k nimž se přidaly ambulance internistů, kardiologů, kožařů, neurologů a dalších specialistů, došla trpělivost a připojily se k celostátnímu protestu. Vadí jim nárůst byrokracie a podfinancování oboru, který stojí v první linii českého zdravotnictví. Taky poslední výroky politiků, v čele s prezidentem Milošem Zemanem, který stávkující označil za „přiblblíky“.

Bezdomovci se ve Šternberku porvali, jeden zemřel

Opil se, začal být agresivní a nakonec svého známého ukopal a umlátil k smrti. Tak podle policie vypadal incident mezi bezdomovci, ke kterému došlo v sobotu 14. října ve Šternberku.

Praktičtí lékaři na Olomoucku stávkují, neotevřou ordinace

Dveře ordinace ve středu neotevře řada praktických lékařů a ambulantních specialistů v Olomouckém kraji.

Rondel u Globusu dostane "bypass". Pro novou spojku do Řepčína

Nikoliv páté rameno, ale další nový podélný pruh bude mít v budoucnu kruhový objezd nedaleko obchodního centra Olomouc City na výpadovce z Olomouce na Mohelnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení