PŘEHLED KOUPÁNÍ NÍŽE

Lenošit na upravením břehu nebo dovádět v čisté vodě mohou lidé u jezer, zatopených lomů či pískoven, například na Nákle, v Želechovicích na Uničovsku či v Nové Vsi u Litovle.

Většina z přírodních koupališť plavcům nabízí i kvalitní zázemí, občerstvení, sociální zařízení a mohou zde i bez problémů zaparkovat.

Mezi nejnavštěvovanější vodní plochy na Olomoucku patří jezera na Poděbradech. Léta zde návštěvníkům chyběly toalety a občerstvení. Obojí od minulého víkendu najdou na zčásti opravené letní terase s bufetem. Podle rozboru hygieniků je voda v pořádku.

Lidé také hojně využívají ke koupání štěrkovnu Náklo.

„Je to tady určitě lepší než na Poděbradech, protože voda je čistá. I když přístup na plavání není vždy úplně ideální, sem tam jsou hodně vysoké břehy, tak sem budu jezdit častěji. Přijeli jsme kolem jedné hodiny a už tady byla spousta lidí,“ popsala Pavla Jahodová z Olomouce.

K dispozici jsou plavcům na Nákle hned tři občerstvení, místa na parkování i sociální zařízení. Podle Česlava Huriny, provozovatele pláže, parkoviště i stánků je zde koupání na vlastní nebezpečí.

„Stále se těží. To je ale plus. Voda se obměňuje a zůstává stále čistá a osvěžující. Na celé léto jsme také přichystali pro lidi dvakrát týdně zábavy, vždy ve středu a v sobotu. Ve čtvrtek jsme zahájili sezónu, v polovině září ji pak ukončíme. To budou mega akce,“ vysvětlil Hurina.

Zprovozněné občerstvení na terase na Poděbradech
VÍCE: Restaurace na Poděbradech v provozu

Podobně i na bývalé pískovně v Olomouci – Holici, které se přezdívá lidově Amerika, mají lidé plné zázemí. Mohou se zde občerstvit a převléknout. Také mohou využít zděné toalety. Voda je čistá, i když chladnější.

Okolí Šternberka

U Šternberka mohou zájemci využít hned dvě přírodní vodní plochy. Svlažit se mohou u Dalovského jezírka a u rybníka v Dolním Žlebu. V obou je koupání na vlastní nebezpečí, ale plochy kolem vody jsou udržované.

„Kolem koupališť vedou krásné cyklotrasy, takže tam jezdí spousta lidí. V Dolním Žlebu je lepší zázemí, rekreanti zde mohou ležet na travnatých plážích, posedět na lavičkách a dát si občerstvení. K dispozici jsou i toalety,“ popsala mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Kousek od Šternberka se pak mohou lidé vykoupat u rybníků blízko Babic.

Oblázkové i travnaté pláže

V místní části Litovle, v Nové Vsi si mohou užít vodní radovánky návštěvníci zatopeného vápencového lomu s oblázkovou pláží. Skalnaté okolí nabízí lidem možnost ležet v soukromí, před slunečními paprsky se mohou schovat v mnohých zákoutích.

„Obyvatelé Litovle lom navštěvují často, je tu čistá voda, stánek se zmrzlinou a pitím. Mohou tady za malý obnos zaparkovat a ležet na upravené pláži. Sama tam jezdím na kole o prázdninách pořád,“ podotkla Helena Amiridisová z Turistického a informačního centra v Litovli.

Koupání v lomu u Nové Vsi

Lidé z Uničovska hojně využívají ke koupání bývalé pískovny v obci Želechovice, přes kterou vede cyklotrasa z Litovle na hrad Sovinec. Rekreanti zde mohou odpočívat na dlouhých travnatých plážích, o které se stará obec.

Naopak v některých lokalitách je koupání zakázáno úplně a lidé zde mohou dostat pokutu. Jedná se například o štěpánovskou pískovnu, chomoutovská jezera, lom Výkleky či pískovnu v Krčmani. Peněžitý trest čeká i na toho, koho policie najde u čtyř Tovačovských jezer.

Přírodní koupání na Olomoucku

Jezera Poděbrady u Olomouce

Občerstvení: ano
Mobilní toalety
Parkování: 40 Kč/ den/ osobní auto

Štěrkovna Náklo

Občerstvení: ano
Mobilní toalety s tekoucí vodou
Parkování: 50 Kč/ den/ osobní auto, 70 Kč/ den/ stan, 150 Kč/ den/ karavan, motorky zdarma

Bývalá pískovna Amerika, Olomouc-Holice

Občerstvení: ano
Zděné toalety
Parkování zdarma

Zatopený vápencový lom Nová Ves u Litovle

Občerstvení: ano
Mobilní toalety
Parkování: přes víkend 20 Kč/ den, jinak zdarma

Bývalá pískovna Želechovice u Uničova

Občerstvení: ano
Zděné toalety
Parkování zdarma

Přírodní koupaliště v Babicích u Šternberka

Občerstvení: ano
Zděné toalety
Parkování zdarma

Přírodní koupaliště Dolní Žleb

Občerstvení: ano
Mobilní toalety
Parkování zdarma

Dalovské jezírko

Občerstvení: ne
Mobilní toalety
Parkování zdarma