Tato nadstandardní služba by měla spočívat v tom, že si pacient například před plánovanou operací vybere zkušeného primáře, který výkon provede. Za to by v nemocnici zaplatil až patnáct tisíc korun – v případě řadového lékaře by to bylo pět tisíc korun.

„Službu od 1. června nezavádíme. O jejím případném zavedení v budoucnu bude vedení nemocnice ještě jednat a budou nás samozřejmě zajímat i zkušenosti z jiných nemocnic," reagoval mluvčí FNOL Egon Havrlant. Na to, jak bude nadstandard fungovat jinde, je zvědavá i Vojenská nemocnice Olomouc.

„Jednali jsme o zavedení této možnosti. Zatím to ale realizovat nebudeme," uvedl její ředitel Lubomír Dobeš.

Vyčkává i Agel

K zavedení nadstandardní služby v podobě příplatku za primáře či oblíbeného doktora se zatím nemá ani zdravotnická holding Agel v nemocnicích provozovaných v olomouckém regionu.

„Toto formu nadstandardní služby v našich nemocnicích zatím zavádět nebudeme. Do budoucna to nevylučujeme," reagovala Hana Szotkowska, mluvčí holdingu Agel, který má na Olomoucku v dlouhodobém pronájmu nemocnici ve Šternberku.

Agel ještě počká, zda budou mít sami pacienti o takovou novinku zájem.

„Také bychom určitě přivítali pevnější oporu v legislativě, například v podobě změny v zákoně o veřejném zdravotním pojištění, aby skutečně zmizely veškeré pochybnosti o možné nelegálnosti těchto poplatků," sdělila mluvčí.

Názor z praxe

Například ředitel hranické nemocnice Eduard Sohlich už dříve, když se o zavedení takového nadstandardu diskutovalo, poukázal na to, že je možné jej nabídnout pouze u části péče.

„Osmdesát procent péče, kterou poskytují střední nemocnice, je akutní a rozhodování je časově omezené. Na vybírání lékaře, který zákrok provede, není prostor," reagoval ředitel Sohlich.

V případě zavedení tohoto nadstandardu se dá očekávat největší zájem na porodnicko-gynekologických a ortopedických odděleních nemocnic. Část takto vybraných peněz dostane lékař, který výkon provede, část se má rozdělit mezi další lékaře a zdravotnické zařízení.

Podle informací z médií našlo doporučení ministerstva odezvu například v některých pražských nemocnicích. Kritici novinky upozorňují na to, že příplatky diskriminují chudší pacienty. Poukazují i na to, že může být v rozporu s Ústavou.