ODS ve svém předvolebním programu mimo jiné oživila zhruba 12 let starý návrh podzemního parkoviště, které by vyřešilo nedostatek parkovacích míst poblíž centra města.

„Moje vize je taková, že by pod třídou Svobody vzniklo okolo tisícovky míst pro řidiče, kteří nyní musí parkovat v obchodních centrech nebo někde na periferii Olomouce, popřípadě využívat placené parkoviště, když si potřebují jen na chvíli odskočit třeba do obchodu nebo na úřad,“ nastínil lídr ODS a podle koaliční smlouvy také náměstek primátora Martin Major.

Podzemní parkování by bylo levnější než na povrchu, které by ale oproti dnešním cenám podražilo.

„Kdo by parkoval mimo podzemí, připlatil by si, protože prioritou by bylo, aby lidé zajížděli dolů, kde by si dejme tomu za 3 tisíce na rok mohli i předplatit své místo a k tomu by jako bonus dostali třeba lístek na tramvaj,“ vysvětlil Major.

Zároveň upozornil, že úkolem pro nadcházející volební období není parkoviště vybudovat, ale naplánovat jeho výstavbu. Příprava projektu je běh na dlouhou trať.

„Musíme přesvědčit koaliční partnery i případné odpůrce tohoto nápadu. No a nejdůležitější bude získat finance. Rozpočet na to určitě nestačí, takže musí pomoct evropské dotační fondy,“ dodal s tím, že opomenout nehodlá ani parkování na sídlištích.

Elektromobily pro strážníky?

Další radní Matouš Pelikán z KDU-ČSL plánuje vytvářet a naplňovat koncepci tzv. Chytrého města (Smart City) ve všech oblastech správy, provozu a investic. Například instalováním informačních cedulí na zastávky MHD nebo rozvojem elektromobility.

„Město by mělo jít příkladem, takže jako první se chceme zaměřit na městskou policii. Ať už by to znamenalo pořídit elektrické automobily, nebo třeba segwaye,“ prozradil náměstek primátora.

Dále by rád vytvořil mobilní aplikaci, která by zahrnovala platbu parkovného, jízdenek či odpadů, což by podle jeho mínění mnohým lidem usnadnilo život.

Pelikán si je vědom, že největší překážkou pro naplnění části koaliční smlouvy budou peníze a nevůle některých jedinců či stran.

„Občas se investuje do neužitečných věcí. Teď je našim úkolem přesvědčit ostatní, že tohle není ten případ,“ doplnil.

SEFO i rozvoj vodních ploch

Pod drobnohledem je nyní i primátor Miroslav Žbánek z ANO, který se před volbami chlubil příslibem premiéra Andreje Babiše 800 milionů korun na vybudování víceúčelové sportovní haly, popř. na opravu zimního stadionu.

Názor nemění ani po vítězství v komunálních volbách. Žbánek potvrdil, že udělá vše pro to, aby v Olomouci v dohledné době stál reprezentativní stadion.


Text koaliční smlouvy zmiňuje i již několik let plánovanou výstavbu Středoevropského fóra (SEFO), komplexní rozvoj veřejné zeleně a vodních ploch, druhovou přeměnu městských lesů postižených suchem i kůrovcem, bezbariérovou prostupnost města či materiální pomoc rodinám prvňáčků.

Tyto a další předem stanovené priority nové koalice se stanou základem pro Programové prohlášení Rady města Olomouce, které čtyřkoalice zveřejní do konce ledna 2019.

První ustavující zastupitelstvo se bude konat v pondělí 5. listopadu.