Jenže vládní angažmá muže číslo jedna olomoucké ČSSD znamená pro stranu v Olomouci změnit kandidátku pro podzimní komunální volby. Tu měl Staněk vést. ČSSD musí zpečetit i další změny v jejím čele. Jasno bude ve čtvrtek večer.

„Jsem přesvědčen o tom, že síla ministra kultury je taková, jakou má podporu u premiéra a ministra financí a pan premiér má velký přehled o našem kulturním bohatství. Jsem velmi rád, že bude podporovat investice do kultury, ať už do obnovy kulturních památek, tak i do budování nových kulturních institucí,“ sdělil Staněk poté, co do úřadu uvedl premiér Andrej Babiš, jehož hnutí sestavilo menšinový kabinet s ČSSD a podporovat jej budou komunisté. O důvěru by měla druhá Babišova vláda požádat poslance za dva týdny.

Podporovat grantové projekty

Vedle obnovy památek je Staňkovou prioritou podpora živému umění.

„Protože přicházím z komunální sféry, vím, že je nutné posílit grantové projekty, které budou moci podporovat rozvoj neživé i živé kultury v regionech," uvedl Staněk.

Ten chce také posílit vývoz české kultury do zahraničí.

Věnovat se chce platům v resortu, zejména u vysokoškolsky vzdělaných pracovníků v příspěvkových organizacích řízených ministerstvem kultury.

„Ty jsou výrazně podprůměrem, jsou na 80 procentech,“ sdělil Staněk.

Gajdůšek jako kandidát na primátora?

S odchodem primátora a stále ještě lídra kandidátky se v tomto týdnu musí vypořádat olomoucká ČSSD.

Výbor již rozhodl, že by měl být jedničkou Miroslav Gajdůšek, vedoucí odboru školství olomouckého hejtmanství. Novou podobu kandidátky by měla olomoucká ČSSD schválit na čtvrteční schůzi, kde ještě může dojít ke změně.

Náhradu v čele seznamu musela ČSSD najít i místo radního a dnes už bývalého ředitele technických služeb Miroslava Petříka.

V zimě jej nasadila jako čtyřku. Od 11. května však osmačtyřicetiletého Petříka hledala policie.

Pátrání nečekaně odvolala ve středu, politik se našel, ale bližší podrobnosti neuvedla.

Pro ČSSD budou podzimní komunální volby ve městě zatím nejtěžšími. Čeká je těžce porazitelný soupeř v podobě ANO, jehož vítězství se očekává ve většině krajských měst. Sílí ODS i Piráti.

„Ať kandidátku povede kdokoliv, v důsledku půjde o to, udělat co nejméně špatný výsledek. Tentokrát to bude velmi těžké. Nejtěžší,“ míní někteří dlouholetí straníci.