Na mnoho let dopředu ovlivní rozvoj Olomouce nový územní plán, který nyní město zpracovává. Proto si také radnice nechala zpracovat sociologický průzkum, aby zjistila, co si lidé myslí o chystaných změnách.

Mnoho výhrad se nahrnulo k zázemí olomouckých parků. Na prvním místě se objevil požadavek na veřejné WC, které by zde chtěla více než polovina dotazovaných.

„Přes dvě pětiny lidí by si zde dokázaly představit místa k posezení pro piknik a podobně,“ uvedla Janoušková.

„Velkou část požadavků na městské parky by měl splnit plán na jejich obnovu,“ reagoval primátor Olomouce Martin Novotný (ODS).

Na jednu zajímavou drobnost upozornil Pavel Vysloužil z mediální agentury, která radnici ohledně územního plánu zastupuje.

„Mluvil jsem s vedoucím provozního úseku Výstaviště Flora a ten mi říkal, že na veřejné záchodky v pavilonu A chodí denně asi pět lidí. Přitom jsou otevřené denně od dubna do září od 9 do 18 hodin,“ uvedl Vysloužil.

GRAFY S VÝSLEDKY PRŮZKUMU NAJDETE ZDE

Chodníky a veřejná WC

Lidem také chybí propojení a stavba cyklostezek, dětská hřiště či potřeba pořádného přírodního koupání.

„Poděbrady už by měly příští rok vypadat jinak. Není také vyloučeno, že by plocha na koupání mohla vzniknout v uvažovaném Holickém lese,“ uvedl k tomu olomoucký primátor Martin Novotný.

Kromě toho si přes 55 procent lidí stěžuje na špatné chodníky a 51 procentům obyvatel chybějí veřejné záchody.

„Vyplývá nám z toho, že tady nechybí zásadní věci, v minulých letech jsme investovali stamiliony třeba do kanalizace. Budeme však muset dávat víc peněz i do těch drobných věcí, více se zaměřit na detail,“ uvedl primátor.

Výškové budovy Olomoučany rozdělují

Pokud něco Olomoučany rozděluje, tak je to názor na stavbu výškových budov.

„Téměř čtyřicet procent lidí si je ve městě nepřeje,“ uvedla Janoušková. „Naopak zhruba padesát procent je chce,“ doplnila.

„Odpovídá to přesně našemu dilematu s výškovými budovami. Ano, chceme je, ale je otázka, kde. Je to jakási rozpolcenost, kterou tenhle průzkum jasně odráží,“ doplnil primátor Martin Novotný.

Opravu Prioru a okolí chceme sladit

Co naopak lidi spojuje, je nepříliš lichotivý názor na podobu i umístění Prioru. Ovšem majitel chystá celkovou změnu jeho vzhledu i úpravu nejbližšího okolí.

„Připravujeme opravy ulice 8. května, která vede kolem Prioru. Majitel obchodního domu jej chce přestavět, proto se s ním chceme dohodnout a obě stavby časově propojit,“ uvedl primátor.

„V průzkumu nás také zajímalo, jak by lidé přivítali změnu tohoto komunistického vředu na tváři města. Lidé změnu podporují,“ uvedl primátor Novotný.

VÍCE: Olomoucký Prior a okolí čekají velké změny

Oživující prvky na Dolní náměstí

Zkušenosti z oprav Horního náměstí se budou hodit při plánované rekonstrukci Dolního náměstí. Z novinek v prostoru okolo radnice si lidé nejvíce cení lavičky a nejhůř nehodnotí tolik diskutované osvětlení, ale absenci zeleně. Tu by si přálo 57 procent dotázaných lidí.

„Budeme hledat cesty, jak na náměstí – v této fázi na to Dolní – dostat oživující prvky,“ slíbil primátor Novotný.

85 procent podporuje protipovodňové stavby

Zásadně ovlivní život v blízkosti centra protipovodňové stavby, kvůli kterým se změní nábřeží podél řeky Moravy od Letné až po odtokový kanál u plynáren.

„Pětaosmdesát procent lidí podporuje protipovodňové stavby,“ uvedla Klára Janoušková z firmy SocioFactor, která průzkum letos v létě prováděla.
Opatrnější je olomoucký primátor Martin Novotný.

„Vzpomeňme si na tento graf v roce 2011 a 2012 až začnou přestavby koryta řeky Moravy. Teď jsou lidé ochotni trpět, uvidíme, jak to bude za dva tři roky,“ řekl Novotný.

Kampaň se zaměří na mladé

Radnice ohledně změny územního plánu už pořádala několik veřejných besed. Podle průzkumu tyhle aktivity zaznamenalo téměř padesát procent oslovených lidí, ale většinou se jedná o starší ročníky.

„Čím jsou lidé starší, tím je informovanost vyšší,“ upřesnila Janoušková.

Město by se proto chtělo v další fázi kampaně zaměřit na mládež.

„V tuto chvíli jsou debaty o územním plánu ještě abstraktní – spíše jde o vize. Ve chvíli, kdy začne být plánování konkrétní a dotkne se zahrádek, ulic a podobně, tak bude zájem ještě vyšší,“ míní Vysloužil.

Průzkum za 350 tisíc korun (bez DPH) vycházel z 1000 dotazníků. Na zakázku radnice jej během června a července dělala společnost SocioFactor.

„Je to největší porevoluční sociologický průzkum ve městě a možná i největší vůbec. Nevíme totiž, jestli se před rokem 1989 nějaký prováděl,“ dodal Novotný.

GRAFY S VÝSLEDKY PRŮZKUMU NAJDETE ZDE