O posledním členovi nejužšího vedení strany se v olomouckém hotelu Clarion Congress rozhodlo až po sobotní půlnoci, když se před tím v několika kolech nepodařilo žádnému z nominovaných získat potřebnou část hlasů.

Novotnému, který se původně odpoledne místopředsednické kandidatury vzdal, v rozhodující volbě nakonec dalo hlas 227 delegátů.

Jeho protivník starostka Obrnice Drahomíra Miklošová získala 122 hlasů.

„Děkuji za podporu a za neuvěřitelnou trpělivost, přeji vám dobrou noc," uzavřel dlouhý volební den olomoucký primátor.

V neděli se občanští demokraté sejdou k poslednímu dni kongresu v deset dopoledne.

>> kongres ODS v Olomouci jsme sledovali ON-LINE

Kompletně nové vedení strany

Na kongresu v Olomouci tak ODS kompletně vyměnila vedení strany.

Šéfem ODS se už po obědě stal s drtivou převahou brněnský profesor Petr Fiala, 1. místopředsedou pak europoslanec Jan Zahradil a další čtyři místopředsednické posty obsadili Martin Kupka, Evžen Tošenovský, Miloš Vystrčil a Martin Novotný.

Do celostátního vedení strany se tak nedostal prostějovský pedagog Petr Sokol, který nedávno porazil v krajské volbě právě Novotného.

Potřebujme tahouny, ne filozofy

Petr Sokol na kongresu ODS v OlomouciOlomoucký primátor byl původně na začátku kongresu mezi kandidáty na místopředsedu, odpoledne však svou nominaci stáhnul.

„Rozhodl jsem se, že kandidovat nebudu. Přestože cítím silnou podporu napříč republikou. Chci tím pomoci určitému celkovému personálnímu řešení a netříštit hlasy," uvedl odpoledne Martin Novotný pro Deník.

„Byl už ve výkonné radě a nic nepředvedl. ODS teď potřebuje tahouny ne filozofy," reagoval odpoledne jeden z delegátů na zprávu, ze Martin Novotný nebude do vedení strany kandidovat.

Vrátil ho starosta Uničova

Poté, co se však s blížící se půlnocí hledání čtvrtého místopředsedy notně zašmodrchalo, vrátil Novotného do hry starosta Uničova Dalibor Horák. 

Někteří navržení delegáti se kandidatury vzdali, například Jiří Pospíšil a Petr Sokol další kandidaturu odmítl.

„ODS potřebuje nové razantní mluvčí a já chci být jedním z nich," prohlásil odhodlaně v deset v noci Novotný.

Do dalšího kola výběru tak šlo pět nominantů. Z něj nakonec do finále postoupili Drahomíra Miklošová se 101 hlasy a Martin Novotný se 140 hlasy. Daniela Filipiová získala 77 hlasů, Filip Humplík 79 hlasů a Martin Soukup 13 hlasů.

Sokol: Byla to dobrá soutěž

Petr Sokol, nakonec neúspěšný kandidát Olomouckého kraje na místopředsedu ODS po volbě, která nejdříve skončila patem řekl, že ho příjemně překvapil počet hlasů, které dostal.

„Dnes je to kongres, na kterém vítězí kandidáti zejména těch velkých regionů a já jsem se dostal až do třetího kola, kde to nakonec nevyšlo. V zásadě to splnilo očekávání, ale samozřejmě bych byl raději místopředsedou. I přesto to byla dobrá soutěž," uvedl politolog z Prostějova Petr Sokol.

Langer jako host

Host Ivan Langer. Kongres ODS v OlomouciO tom, že by kandidoval na čtvrtého místopředsedu ve druhém kole, prý Sokol neuvažoval.

„Přišlo za mnou několik delegátů z našeho nebo i dalších regionů a říkali, že se jim líbila moje kandidátská řeč a že by byli rádi, kdybych znovu kandidoval," pokračoval Petr Sokol a doplnil, že jejich návrh odmítnul.

„Na kongresu se volilo a já podporu nedostal a to ctím. Myslím si, že pravidla se mají dodržovat, proto tady nebudu kandidovat v patnácti kolech," sdělil v mezičase další volby neúspěšný prostějovský kandidát, který mimo jiné spolupracuje s pražskou Vysokou školou Cevro, jejímž zakladatelem je Ivan Langer. Ten se na kongresu objevil jako host.

Bývalí hráči tahají za nitky

Jeho spolustraník z Olomouckého kraje Martin Novotný, se v prvním kole volby na místopředsednická křesla, své kandidatury vzdal.

V projevu, kterým své rozhodnutí zdůvodňoval, pak mimo jiné nepřímo narazil na zákulisní jednání a hráče, kteří již ve straně nepůsobí, ale stále mohou tahat za nitky.

V kuloárech kongresu se pak mluvilo i o tom, že Martin Novotný a Petr Sokol k sobě blízko příliš nemají.

„Nerozumím taktice, že někdo někde prohraje a pak vinu svaluje na někoho jiného. Po regionálním sněmu jsem slyšel řadu lidí, kteří říkali, že výsledek nakonec rozhodly nominační projevy. V Prostějově jsem teď ve volbách do poslanecké sněmovny dostal čtyřicet procent preferenčních hlasů, tedy víc než měl Martin Novotný v Olomouci," reagoval na dotaz ohledně projevu Novotného a vazby na Ivana Langera.

„Dnes to byly volby o změně a my, jako Olomoucký kraj, jsme se stejně jako většina v ODS shodli, že chceme větší změnu. Tady to dneska neprošlo," dodal Petr Sokol.