Do budoucna by se měl v historické budově ještě zprovoznit hotel s kapacitou více jak čtyř desítek lůžek a také relaxační prostory s vanovými lázněmi.

Jemná svíčková omáčka, řízek s bramborovým salátem či voňavý pečený pstruh. Především tradiční česká jídla nabízí aktuální jídelní lístek znovuobnovené restaurace příkazské Záložny.

„Chceme vařit klasickou českou kuchyni. Maso bereme od sousedů, vedle nás máme řezníka. Stejně tak chceme využít i místních dodavatelů zeleniny a ovoce," prozradil hlavní kuchař Dušan Erben.

Restaurace je po dvouměsíční kompletní rekonstrukci nekuřácká. Noví provozovatelé by mezi návštěvníky totiž rádi uvítali i mladé rodiny s dětmi.

Nově se také otevřela předzahrádka a teplé víkendové počasí ji rychle zaplnilo.

„Rádi bychom u nás přivítali mladé rodiny s dětmi. Chceme nabízet poctivou klasickou českou kuchyni v příjemném prostředí a zábavu pro všechny generace," řekl Martin Víra, jeden z provozovatelů.

Opravená restaurace Záložna v Příkazech

Kronikář: Líbí se mi moc

Ti, kteří o víkendu do Záložny zamířili, byli spokojení.

„Mluvili jsme s manželským párem, který tady byl naposledy někdy před třiceti lety, a svěřili se, že je to moc pěkné. Změna se jim líbila. Kladné ohlasy nás samozřejmě těší," pokračovala provozovatelka restaurace Monika Pallová.

Pozitivně proměnu hodnotil i kronikář a místní pamětník Boleslav Vaca.

„Líbí se mi to moc, všechno se pospravovalo. Málokterá obec se může pochlubit takovou restaurací, jakou máme tady v Příkazech," sdělil senior.

Svatby, plesy, firemní večírky

Všem stavebním pracím však ještě konec není.

Během podzimu by se měl proměnit v moderní interiér také menší sál. Po této renovaci pak už budou všechny prostory, které čítají restauraci, dva menší a jeden velký sál pro zhruba dvě stě lidí, připraveny na nadcházející společenskou sezónu.

„Chceme tady pořádat svatby, oslavy, firemní večírky. Chystáme, že se tady odehraje místní plesová sezóna a rádi bychom naše prostory nabídli třeba i školám a dalším organizacím z Olomouce. Míst je spousta," vysvětlil spoluprovozovatel Michal Doleček.

Opravená restaurace Záložna v Příkazech

Suterén s vanovými lázněmi

Do budoucna historickou budovu z roku 1921 ještě čeká i oživení ubytovací části, která nabízí čtyřicet osm lůžek a suterénu s vanovými lázněmi.

Relaxační prostory tam ostatně v minulosti už byly.

„Jsme rádi, že tradice kvalitní kuchyně a pěkné restaurace bude pokračovat," reagoval starosta obce Jaroslav Sívek, který v sobotu odpoledne při slavnostním otevření přestřihl červenou stuhu.

„Největší část oprav se teprve chystá. Připravujeme projektovou dokumentaci a stavební povolení. Oprava je odhadována na patnáct až dvacet milionů korun, pokusíme se využít dotačních titulů," doplnil starosta obce.