Šoféři mířící do hor by však určitě váhat neměli – npříkald v Jeseníkách už je pod nulou a napadal první sníh. V kraji je také několik úseků silnic s dopravními značkami, které od 1. listopadu povolují vjezd pouze se zimní výbavou.

„Začíná se přezouvat. I když by se mohlo oteplit, nevíte nikdy, kdy vás sníh zaskočí. Pokud jedete na hory, zimní gumy jsou opravdu potřeba už teď,“ řekl Dušan Novák, majitel pneuservisu v Tovéři u Olomouce, kde už celý týden přezouvají různé druhy vozidel a na týden mají plně obsazeno.

Dopravní expert Stanislav Huml je však toho názoru, že na zimní výbavu je ještě brzy, alespoň v nížinách.

„Řidiči, kteří jezdí do hor, by přezout určitě měli, ale jinak bych ještě počkal. Já osobně přezouvat ještě nebudu. Zimní pneumatiky se sjíždějí mimořádně rychle,“ sdělil Huml.

Podle obecných informací se obutí mění, když se teplota dlouhodobě sníží pod sedm stupňů Celsia.

S názorem Humla však úplně nesouhlasí například Vlastimil Navrátil, který provozuje pneuservis v Moravské Třebové a tvrdí, že je lepší vyměnit obutí dřív a vyhnout se tak případné kolizi.

„Gumy se ojíždějí hlavně podle stylu jízdy. Je potřeba si uvědomit, že pokud budu mít přezuto a zvednou se teploty nahoru, prodlužuje se brzdná dráha, ale budu se opakovat, záleží na řidiči,“ vysvětlil Navrátil, který má za den rekord čtyřicet sedm přezutých aut. V průměru výměna trvá zhruba půl hodiny, ale je to závislé na typu kol.

Šofér: Nechci si ojíždět drahé pneumatiky

Názory řidičů se různí.

„Chystám se jet vyměnit letní gumy za zimní teď v sobotu. Můj přítel jel do servisu už dneska. Nemyslím si, že je brzo. Vzhledem k tomu, že mám loni nové, budu dávat ty samé a nemusím kupovat jiné,“ řekla Marie Faltýnová z Olomouce.

Naopak šofér Miroslav Melichar tvrdí, že je ještě brzo.

„Počasí si dělá, co chce. Příští týden může být zase kolem patnácti a já si nehodlám ojíždět svoje drahé pneumatiky. S výměnou ještě počkám,“ uvedl Melichar.

Autoškola: Teploty už jsou nízké, gumy tak netrpí

A co říká na to, jestli přezout nebo nepřezout, majitel autoškoly?

„Všem, kdo se mě ptají, říkám, že ano, ale sám ještě přezuto nemám. Vezměte si, že se spletli i dnes s předpovědí – mělo být chladněji, ale na druhou stranu teploty už jsou nízké a zimní pneumatiky tak už netrpí. Takže přezout? Ano a rozhodně, bydlím-li někde v horách,“ odpověděl Stanislav Svozil.

Šoféři by také neměli zapomenout na to, že od 1. listopadu je na některých úsecích komunikací povolený vjezd pouze se zimní výbavou. Takováto místa jsou označená dopravní značkou Zimní výbava a ta povoluje pokračování v jízdě pouze autům se zimními gumami.

Tyto pneumatiky musejí splňovat podmínku, že hloubka jejich dezénu bude nejméně čtyři milimetry u vozidel do 3,5 tuny a 6 milimetrů u aut nad zmíněnou hmotnost.

Seznam úseků s povinnými zimními gumami v Olomouckém kraji

• Bělá pod Pradědem – Videlský Kříž
• Javorník – Travná
• Zlaté Hory – Petrovy Boudy
• Zlaté Hory – Modrá – Heřmanovice
• Jeseník – Zlaté Hory, Rejvíz – Heřmanovice
• Jeseník – Priessnitzovy léčebné lázně – Jeseník
• Bělá pod Pradědem – Červenohorské sedlo – Loučná
• Horní Lipová – Ostružná
• Konice – Skřípov – Šubířov