V okrese Olomouc celkově vyhrál Babiš se ziskem 35,5 procenta hlasů a generál Pavel zaostal jen těsně – volilo ho 33,5.

Pro ekonomku Danuši Nerudovou skončila prezidentská volba v první kole - v Olomouci s necelými 15 procenty.

Zájem o prezidentské volby byl v okrese větší než před pěti lety. Zatímco tehdy bylo volit v prvním kole 60,97, nyní dorazilo 67,9 procenta voličů.

Metropole patří generálovi

Generál Pavel se může radovat z výsledku v Olomouci, kde vyhrál s osmiprocentním náskokem. Hlasovalo pro něj 38,8 procenta voličů.

Šéfa hnutí ANO v Olomouci podpořilo 30,7 procenta voličů. Danuše Nerudová získala v krajském městě 14,8.

Petra Pavla navštívila ve volebním štábu Danuše Nerudová
Jak volili Olomoučané? V některých částech poslali dál Pavla s Nerudovou

Volit přišlo v Olomouci 66,6 procenta voličů.

„V kontextu komunálních voleb hnutí ANO v Olomouci uspělo a argument, že celé hnutí ANO je o Andreji Babišovi plošně neplatí. Voliči se rozhodují individuálně a jak se rozhodovali v komunálních volbách pro jednoznačné vítězství hnutí ANO, tak při prezidentských volbách mají zkrátka jiný názor,“ reagoval primátor Olomouce Miroslav Žbánek (ANO).

„Prezidentské volby jsou o něčem trochu jiném. Lidé více hledají osobnosti a srovnávají předchůdce v prezidentských volbách,“ dodal primátor.

V Litovli Pavel nejslabší

Ve Šternberku získal vítěz prvního kola Andrej Babiš 38,7 procent hlasů. Druhý Petr Pavel 30,7 a Danuše Nerudová 14. Hlasovat bylo 65,3 procenta voličů.

V Uničově vyhrál v prvním kole Andrej Babiš se ziskem 40 procent. Druhý skončil Petr Pavel s necelými 30 procenty a bronzovou udělili voliči Danuši Nerudové, která obdržela 14 procent. V prvním kole přišlo v Uničově podpořit svého kandidáta 64,4 procenta voličů – před pěti lety to bylo 57,3.

„Výsledek mě překvapil. Možná přispěla ta tříštěnost na středopravicové straně. Pokud se ve druhém kole prezidentské volby sjednotí síly na obou dvou stranách a to, co propadá v prvním kole, bude přínosem pro druhé kolo, pevně věřím, že vítězem ve druhém kole by se stal pan Petr Pavel,“ komentoval první kolo prezidentských voleb starosta Uničově Radek Vincour (ODS).

Stejně tak v Litovli vyhrál šéf hnutí ANO, a to s podobným ziskem ve výši 40,5 procenta. Petr Pavel obdržel 27,7 procenta a Danuše Nerudová 15,3. Volit přišlo 66 procent oprávněných voličů.

O prezidentovi České republiky rozhodne druhé kolo. Utkají se v něm Andrej Babiš (vlevo) a Petr Pavel.
Koho budete volit ve 2. kole? Takto odpověděli olomoučtí politici

Beroun rozhodl v prvním kole

Ve třítisícovém Moravském Berouně, kde přišlo k urnám bezmála 60 procent voličů, opanoval první kolo Andrej Babiš se ziskem 54,9 procenta hlasů. Vyhrál zde už v prvním kole. Druhý na pásce skončil generál Petr Pavel s necelými 20 procenty a třetí ekonomka Danuše Nerudová, které voliči dali 11,5 procenta hlasů.

Podobně by šel Babiš na Hrad už z prvního kola v několika obcích, například Norberčanech, Hraničných Petrovicích či nejmenší obci Olomoucka Mutkově.

Kraj patří Babišovi, nejvíc Jesenicko

Po sečtení všech okrsků v Olomouckém kraji dalo Andreji Babišovi hlas téměř 39,6 % voličů. Druhý Petr Pavel zde nasbíral 29,7 %  a třetí Danuše Nerudová necelých 13,8%.

Mezi jednotlivými částmi kraje se Andreji Babišovi nejvíce daří na Jesenicku (46%) a Přerovsku (43%).

V prezidentských volbách před pěti lety ovládl v Olomouckém kraji první kolo Miloš Zeman se 45%, druhý Jiří Drahoš zde nasbíral 23% a třetí Pavel Fischer 10%.

V historicky prvních přímých volbách prezidenta v roce 2013 vyhrál první kolo v kraji Miloš Zeman s 27%, druhý skončil Jan Fischer se 18% a třetí Karel Schwarzenberg se 17%.