Přípravy na vzácnou návštěvu byly posledních čtrnáct dní v plném proudu, detaily se ale budou jistě ladit ještě dnes dopoledne.

Třeba pečení koláčků nebo květinová výzdoba.

„Pana prezidenta jsme k nám pozvali už 12. ledna, když jsme byli na Hradě s ostatními starosty vítězných obcí soutěže Vesnice roku. Předběžně jsme s tím tedy počítali, ale netušili jsme, že přijede už v březnu," říká starosta Hněvotína Jaroslav Dvořák.

První den prezidentské návštěvy
Pondělí 20. března

10:30 příjezd prezidenta s manželkou Ivanou ke krajskému úřadu v Olomouci, poté krátké soukromé setkání prezidentského páru s hejtmanem Oklešťkem a jeho chotí
setkání s představiteli kraje a krajských organizací

14:20 návštěva společnosti Nutrend v Olomouci

15:45 příjezd do Hněvotína, od 16:20 setkání s občany před obecním úřadem
 

Jakmile však přišel oficiální dopis z vedení Olomouckého kraje, bylo jasné, že přípravy mohou odstartovat.

„Hned jsme začali přemýšlet, kde bude beseda se zastupiteli, kde se pan prezident potká s občany. Setkání bude nakonec venku před kulturním domem. Nainstalujeme plynové ohřívače, a pokud by hodně pršelo, máme připravenou i variantu v sále," pokračuje starosta s tím, že čas při čekání lidem vyplní dechová hudba a zahřeje je horký čaj.

Beseda s občany by pak měla začít v 16.20.

ČTĚTE TAKÉ: Přísnější zákaz kouření budí na olomoucké univerzitě emoce

"My se tam chystáme všichni"

Na to, jestli prezident do vesnice opravdu přijede, se místní na obecním úřadě a starosty ptají od února.

Teď už vesnice návštěvou žije naplno.

„Zákazníci se o tom baví i u nás v prodejně. Žije tím celá vesnice. Myslím si, že se lidé přijdou podívat," přikyvuje Ivana Zedníková, majitelka potravin v Hněvotíně.

Potvrzuje to i seniorka z blízkého domova důchodců.

„Lidé o tom mluví. My se tam chystáme všichni," říká rozhodně žena.

„Určitě se přijdu podívat," říká Věra Modráková.

Přípravy v obci trvají posledních čtrnáct dní, nad dárkem pro hlavu státu však přemýšleli už od ledna.

„Neprozradím, co to bude, jen řeknu, že to bude něco praktického a zároveň i moc dobrého. Je to překvapení," říká starosta.

ČTĚTE TAKÉ: Ve skále v Olomouci našli obrázek muže s křížem starý přes 1000 let

Svatební koláčky s mákem

Tajemstvím však není, čím hlavu státu Hněvotínští pohostí.

Na stole tak rozhodně nebudou chybět svatební koláčky. A speciálně pro prezidenta s makovou náplní.

„Dozvěděli jsme se, že pan prezident má rád koláčky a přednost dává makovým, přitom všude mu prý spíš dávají tvarohové. Taky chystáme tlačenku od našeho řezníka. V lednici budou chuťovky i z tvarůžků, kdyby na ně měl prezident chuť," vypočítává starosta.

Říká, že ve funkci je jedenáctým rokem a významnější osobnost v Hněvotíně ještě nevítal.

„Je to pro nás obrovská sláva a těšíme se," doplňuje Jaroslav Dvořák.

ČTĚTE TAKÉ: Prezident Zeman navštíví Nutrend i zbrojovku. Tady je plán cesty

Města, která budou hostit prezidentskou návštěvu

ŠTERNBERK

Druhý den návštěvy stráví Miloš Zeman ve Šternberku. I tady se na jeho příjezd chystají a ani tady nebude chybět setkání s občany.

„Návštěva je víceméně v režii Olomouckého kraje, my jako město jsme byli požádáni o přípravu setkání s občany na náměstí," řekl starosta města Stanislav Orság. Doplnil, že úklid města zapadá do tradiční údržby po zimě.

„Není nic nestandardního, je to běžná údržba města. Jen navíc na náměstí připravíme pódium, kde pan prezident vystoupí při setkání s občany. Dárek bych nechal ještě jako tajemství. Bude to ale pozornost z našeho města," doplnil Stanislav Orság.

UNIČOV

Prezidentská kolona do Uničova zamíří zítra odpoledne. Miloš Zeman však nebude prvním prezidentem, který město navštíví.

„Před deseti lety k nám přijel prezident Václav Klaus. To bylo poprvé, co do města zavítala takto vysoce postavená osoba," řekl starosta města Radek Vincour. Dárkem pro prezidenta pak bude faksimile listiny, kterou v roce 1223 vydal v Brně český král Přemysl Otakar I. a potvrdil v ní Uničovu městská práva.

„Zjednodušeně řečeno jde o uničovskou zakládací listinu, nejstarší dochovaný dokumentL o udělení městských práv na našem území," vysvětluje Radek Vincour.

KONICE

V Konici je návštěva prezidenta republiky velkou událostí. Naposledy toto město na Prostějovsku navštívil před osmdesáti lety Edvard Beneš. Na Prostějovsko zamíří hlava státu ve středu.

„Po tak dlouhé době jsme rádi, že se k nám hlava státu vydala," řekl konický starosta František Novák.

'Ani tady nenechávají nic náhodě a pečlivě se připravují. „Chystáme prostory na zámku, zkrátka věci, které jsou potřebné na setkání s občany a zastupiteli obce. Dárky pro prezidenta budou regionální potraviny, keramika se symboly města a také dvě knihy o historii města," vypočítává starosta.