Vážení čtenáři tímto končí náš dnešní online přenos ze druhého dne návštěvy prezidenta Zemana v Olomouckém kraji.
Přihlásíme se opět v pátek dopoledne, kdy má Miloš Zeman na programu cestu do obce Hradčany, do Přerova a před návratem do Prahy ještě zastávku ve zvonařské dílně v Brodku u Přerova.  

19:05
Kolona vozů se přesouvá do Olomouce. Druhý den návštěvy Olomouckého kraje zakončí prezident slavnostní večeří pořádanou hejtmanem v olomouckém hotelu Clarion, kde je hlava státu ubytovaná. K tabuli byli pozváni i zástupci podnikatelů a zaměstnavatelů Olomouckého kraje.  

19:00
Miloš Zeman opouští brány prostějovské dopravní společnosti FTL. Lidé na nádvoří se jej nakonec na nic nezeptali.
Prezident je tedy jen pozdravil a převzal si dárek v podobě miniatury kamionu

18.48
Miloš Zeman schází z administrativní budovy společnosti FTL dolů na nádvoří. Zde ho už netrpělivě očekává padesátka zaměstnanců prostějovské firmy.
"Zeptám se, jak se mu líbí v Prostějově. Nic lepšího mě teď nenapadá," přiznal jeden ze zaměstnanců.

Zmenšenina kamionu - dárek pro prezidenta Zemana od prostějovské dopravní společnosti FTL

Zmenšenina kamionu - dárek pro prezidenta Zemana od prostějovské dopravní společnosti FTL. Foto: DENÍK/Martina Greplová

18.25 
Prezidentská kolona právě přijíždí do sídla prostějovské dopravní společnosti FTL. Na hlavu státu už čeká předseda představenstva a prezident společnosti Jaroslav Hanák.
„Za chvíli se uvidíme. A až přijdu, přijde se mnou i zákon," řekl zaměstnancům FTL prezident Miloš Zeman, pár vteřin poté, co vystoupil ze své limuzíny. Lidé se začali smát.

18.15 
Luděk Kilián a Antonín Lumpe spolu se svými zhruba padesáti kolegy z firmy FTL už netrpělivě očekávají příjezd prezidenta.
„Těšíme se, moc. Takovou návštěvu jsme tu ještě neměli. Byl tu akorát pan Rusnok," přiznali.

18.05
Prezident Miloš Zeman se podepisuje do Kroniky města. Za pár minut jej čeká dekorování praporu města Prostějova Pamětní stuhou prezidenta republiky.
Před radnicí čekají prezidentskou návštěvu limuzíny, připravené odjet do sídla dopravní společnosti FTL.
Vypadáto, že řada Prostějovanů jdoucích po náměstí ani netuší, co se na radnici děje.

Prezident Miloš Zeman v prostějovském Kulturním klubu Duha

17.35 
Fanfára od žáků prostějovské základní umělecké školy Vladimíra Ambrose zazněla při příchodu prezidenta do Obřadní síně prostějovské radnice.
Miloš Zeman zaujímá čestné místo vedle primátora města Miroslava Pišťáka a hejtmana Jiřího Rozbořila.
Schyluje se k diskusi se zastupiteli města, zástupci armády, policisty, legionáři a podnikateli.
„Na diskusi se těším. S Milošem Zemanem jsem se setkala už třikrát a vždycky to bylo velmi příjemné. On je velmi inteligentní muž a umí být i šarmantním společníkem," prozrazuje náměstkyně prostějovského primátora Alena Rašková.

17.30 
Prezident Miloš Zeman odjíždí od Kulturního klubu Duha k budově prostějovské radnice.
Kolem místa se tvoří hloučky zvědavců. Vykukují i prodavačky z okolních obchodů. „Je to vzácná návštěva, to se nám tu často nestává," říká jedna z nich a sleduje, jak prezident vystupuje ze své limuzíny.

Prostějované na besedě s prezidentem Zemanem v klubu Duha

Prostějované na besedě s prezidentem Zemanem. Foto: DENÍK/Martina Greplová

17.20
Prostějovany zajímalo, zda prezident věří v nevinu Jiřího Kájínka.
„Co uděláte, aby mohl odejít z vězení," ptala se jedna z žen.
Miloš Zeman odpověděl: „Daleko více by Jiřímu Kájínkovi prospěl proces, před jiným než plzeňským soudem," řekl prezident.
A jak se staví k milostem? „Ty budu udělovat pouze nemocným," dodal.

17.10
Miloš Zeman převzal z rukou prostějovské spisovatelky Marcelly Dostálové knihu pohádek a sbírku poezie.
„Primátor vás velmi chválí. Pohádky už asi moc nevyužiji, škoda, že dceři už je dvacet let. Až budu mít vnoučata, určitě je předám jim," slíbil prezident.
Dojatá spisovatelka mu poděkovala. 

Prezident Zeman v Kulturním klubu Duha v Prostějově, vpravo na snímku primátor Prostějova Miroslav Pišťák

Prezident Zeman v Kulturním klubu Duha v Prostějově, vpravo na snímku primátor Prostějova Miroslav Pišťák, vlevo hejtman Jiří Rozbořil. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

16:45
Prezidenta v Prostějově přivítal primátor města Miroslav Pišťák. „Takhle se spolu vyfotíme a pak společně vykročíme," zazněla první slova prezidenta směrem k primátorovi.
Pak Zeman zacitoval Karla Čapka: „Člověk, který stojí, lidem káže, člověk, který sedí, si s lidmi povídá. Já si přijel povídat". 

16:38
Miloš Zeman přijíždí k prostějovské Duze. Budí pozornost desítek lidí, kteří postávají kolem. „Hele, hele, tam, tam, vidíš ho," ukazuje maminka asi čtyřletému chlapečkovi prezidenta České republiky. Ten nechápe, proč je kolem toho pána takový rozruch.

Prostějovská spisovatelka Marcella Dostálová přinesla prezidentovi svou knihu16:30
Před Kulturní klub Duha, kam za pár minut dorazí hlava státu, přichází i prostějovská spisovatelka Marcella Dostálová. V rukou drží dvě knihy, Naděje, mé slunce a Kouzelné a moderní pohádky pro zvědavé děti. Obě chce věnovat Miloši Zemanovi jako dárek. Do každé z nich napsala vlastnoručně věnování.

„Nemám to domluvené s prezidentovou družinou, snad mu ale dárek budu moci předat. Moc si ho vážím a chci, aby měl na Prostějov pěknou památku," říká Marcella Dostálová. Na návštěvu prezidenta se pořádně připravila. „Byla jsem i u kadeřníka," přiznala.

V Duze čekají na prezidanta přibližně dvě stovky lidí.

16.20
Lidé už čekají v Kulturním klubu Duha v Prostějově na příjezd prezidenta Miloše Zemana.
Klub už je více než z poloviny zaplněný. Ke zkrácení dlouhé chvíle jim hrají studenti ze Základní umělecké školy Vladimíra Ambrose. Mezi lidmi je i pětašedesátiletý František Kaplánek z Prostějova.
„No, jsem zvědavý, prý by měl s námi i podebatovat. Pokud bude prostor, chtěl bych se ho zeptat na to, jak by podpořil místní pěstitele. Jsem jedním z nich a uživit se tím je prakticky nemožné," řekl František Kaplánek. Prezidenta má rád. „Líbí se mi jeho přímost a taky smysl pro humor," dodal muž.

16:05
Prezident Zeman po příjezdu do Choliny věnoval nečekaně přítomné mamince olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila kytici. Hejtman právě z Choliny pochází.
Na dvoře obecního úřadu vyhrává cimbálovka, prostor je zcela zaplněn lidmi. I přes právě započaté postní období se napočest návštěvy podávají zabíjačkové dobroty, čepuje se pivo.
Miloš Zeman usedl ke stolu s řezníkem, který hody připravil, a ochutnává jitrnice, tlačenku a klobásy. Mezi pokrmy je i nakládaná zelenina.
Hlava státu dostala na cestu také zabíjačkovou výslužku.

16:00
Sál kulturního domu Duha v Prostějově se pomalu plní lidmi.
Miloš Zeman by na setkání s prostějovskou veřejností měl dorazit v 16:40.
Sál kulturního domu pomalu plní zájemci o setkání s prezidentem 

15:30
V Cholině na Litovelsku, kam by měl za chvíli dorazit i prezident Zeman, se zatím zástup místních dobře baví.
Obec na počet návštěvy uspořádal malé vepřové hody.
Ve dvoře obecního úřadu se sešlo několk stovek lidí, jsou zde stánky s posezením, voní zabíjačkové lahůdky, čepuje se pivo.
Řezník zájemcům porcuje klobásky a jitrnice, na háku visí ještě půlka poraženého pašíka.   

14:55
Prezident dostal na litovelské radnici jako dárek skleničky na šampaňské se znakem města a knihu o slavném obyvateli Litovle Gustavu Frištenském.
"Není dobré zapomínat, že Frištenský byl silný nejen tělem, ale i duchem," poznamenal při tom Miloš Zeman.

Na náměstí na prezidenta čeká několik stovek lidí.
Po setkání s věřejností zamíří prezident do Choliny, rodné vsi olomouckého hejtmana. Místní tam pro návštěvu připravili i malé vepřové hody.   

14:40 
Na hlavu státu čeká na lavičce před litovelskou radnicí i Květa Králová.
"Byla jsem se podívat i když byl v Litovli Miloš Zeman jako premiér a také na prezidenta Klause. Na Zemana se těším, i když mi někdy jeho chování přijde jako příliš ostré," řekla žena.   

14:10
Miloš Zeman vychází z hotelu Záložna na litovelském náměstí.
Na prostranství vyhrává miniband místní ZUŠ. Na prezidenta čekají krojovaní členové národopisného souboru s chlebem a solí. 
Po návštěvě radnice se pak prezident na náměstí Přemysla Otakara setká s obyvateli města. 

12:30
Prezident Zeman se nyní přesunul na oběd do restaurace Záložna na hlavním litovelském náměstí.
Před tím ve výrobní hale společnosti Papcel se zaměstnanci debatovat o exportu firmy a jejích zakázkách v Uzbekistánu či Iránu, dělníci se ho také ptali na olympiádu nebo výměnu vlády.
Od generálního ředitele firmy Davida Dostála dostal prezident jako dárek sadu špičkových doutníků

Program návštěvy bude pokračovat po druhé hodině odpoledne návštěvou na litovelské radnici a od 14:55 setkáním s obyvateli města na náměstí.

Prezident Zeman na návštěvě v mohelnickém Siemensu11:45
Ve výrobní hale na prezidenta čekají zaměstnanci Papcelu.
"Jasně, že ho chci vidět. Však si jej lidé sami zvolili, tak jsem zvědavý, co řekne," řekl jeden z přítomných dělníků Štefan Kolejak.

11:35
Miloš Zeman s doprovodem přijel do litovelského Papcelu.
Při vystupování z auta se sháněl po "hůlčičce". Generálnímu řediteli firmy při uvítání ale nakonec prozradil: "Už ji vlastně skoro nepotřebuji, už chodím jako švihák lázeňský." 

11:20
Skončilo prezidentovo setkání se zaměstnanci mohelnického Siemensu přímo ve výrobní hale.

Prostor byl nakonec jen na tři dotazy z publika. Tazatele zajímala dostavba R35 z Mohelnice a také zda si prezident pochutnal na tvarůžkách.
"Mám je moc rád. Jím je už pětadvacet let a proto vypadám tak, jak vypadám," odvětil s úsměvem.
"Nejraději je mám pořádně uleželé. Když je konzumuji, mí spolupracovníci udržují patřičný odstup od hlavy státu dva až tři metry," řekl.   ¨

Prezident si z mohelnického závodu odváží i speciální dárek od vedení firmy: popelník ve tvaru malého elektromotoru

Zeman se nyní přesouvá do Litovle, kde navštíví firmu Papcel, poobědvá v restauraci Záložna a před třetí hodinou odpoledne se setká s obyvateli na náměstí. 

Prezident Zeman na návštěvě v mohelnickém Siemensu

Zaměstnanci mohelnického Siemensu na setkání s prezidentem Zemanem. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

11:00
Vedení litovelské společnosti Papcel, kam prezident dnes před polednem přijede na návštěvu, chce otevřít otázku případných sankcí vůči Rusku v souvislosti se situací na Ukrajině.
"Bude nás zajímat jeho názor, protože případné sankce by ohrozily hlavně naše exportéry, nikoliv Rusko," řekl výkonný ředitel firmy Filip Wernata.

Strojírenská společnost Papcel vyrábí papírenské technologie, 96% produkce jde na export, přičemž tři čtvrtiny do Ruska a zemí byvalého SSSR.

10:40
Po setkání s vedením firmy Siemens má prezident v programu debatu se zaměstnanci závodu přímo ve výrobní hale.
Čeká tam na něj i osmapadesátiletá Marie Fritscherová, která v továrně pracuje již 44 let!
"Za tu dobu je to první prezident, který sem přijel. Jsem jeho příznivkyní, ale asi nebudu mít odvahu se jej na něco zeptat," prozradila zaměstnankyně mohelnického Siemensu.

Pro Miloše Zemana je v hale připravené malé pódium a také speciální dárek: popelníček ve tvaru elektromotoru.

Prezident Zeman nastupuje do vozu před olomouckým hotelem Clarion. Míří do Mohelnice10:30
Prezidentská delegace přijela do areálu společnosti závodu Siemens Elektromotory v Mohelnici.
Miloše Zemana přivítal generální ředitel firmy Siemens ČR  Eduard Palíšek.

10:05
Prezident Zeman, dnes již bez manželky Ivany, nastoupil
před hotelem Clarion do vozu a vydal se do Mohelnice. Tam má v plánu návštěvu firmy Siemens, pak se přesune do Litovle.
Prezidentská kolona čítá celkem devět limuzín, plus doprovodné vozy policie. 

9:50
Bezpečnostní opatření před olomouckým hotelem Clarion, kde je prezident ubytovaný, pozorují i změstnanci lékárny v přízemí administrativní budovy.
"Zákazníci jsou opatrní, neví co se děje, když vidí tolik policistů," uvedly magistry lékárny. 
Samy prezidenta včera ani dnes nezahlédly. "Jeho pobyt nám tržby nijak nezvýší ani nesníží," poznamenaly s úsměvem.  

Čekání na prezidenta před olomouckým hotelem Clarion

Lidé v budově vedle hotelu Clarion vyhlížejí ve čtvrtek ráno prezidenta

Lidé v budově vedle hotelu Clarion vyhlížejí prezidenta Zemana. Foto: DENÍK/Daniela Tauberová

Čtvrteční program prezidentské návštěvy

10.30 Návštěva firmy Siemens v Mohelnici
11.40 Návštěva firmy Papcel v Litovli
12.30 Oběd v restauraci hotelu Záložna v Litovli
14.10 Setkání s představiteli města Litovel
14.55 Setkání s obyvateli Litovle na náměstí Přemysla Otakara II.
15.45 Návštěva Choliny na Litovelsku, připravené vepřové hody
16.40 Setkání s primátorem Prostějova Miroslavem Pišťákem
16.45 Setkání s obyvateli Prostějova v Kulturním domě Duha
18.15 Návštěva firmy FTL-First Transport Lines v Prostějově
19.45 Večeře s podnikateli v restauraci Clarion Congress Hotelu v Olomouci