Třídenní cesta po kraji začíná ve středu.

Hejtmanství přes víkend doladí s Hradem finální verzi.

„Základní linka by měla být zachována, jedná se o dílčích věcech," sdělil hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, že oproti příjezdu smluveném původně na listopad se toho příliš nezměnilo.

Tehdy se měl prezident zastavit ve firmě Siemens Mohelnice, v přerovské nemocnici, ve Zvonařské dílně Tomášková – Dytrychová v Brodku u Přerova či si prohlédnout historické automobily ve Veteran Areně v Olomouci. Na seznamu byla i návštěva poutního místa na Svatém Kopečku. Plánovalo se také setkání se studenty středních škol a představiteli vysokého školství. Šumpersko a Jesenicko v harmonogramu zahrnuty nebyly.

První den by měla dorazit i prezidentova žena Ivana Zemanová.

„Bude mít však separátní program. Před týdnem založila vlastní nadaci, která se zabývá znevýhodněnými a týranými dětmi a od toho se bude její program odvíjet," sdělila mluvčí kraje Kamila Navrátilová.

S lidmi před olomouckou radnicí

S veřejností se Miloš Zeman setká na několika místech.

Ve středu začne krajským městem, kde by se měl podle olomoucké radnice s lidmi v případě dobrého počasí setkat na Horním náměstí. Hlavu státu bude možné vidět také v Litovli, Přerově, Prostějově a Cholině na Olomoucku.

Kraj očekává, že výdaje na prezidentskou návštěvu budou nižší, než předpokládal.

„Odhadujeme úsporu ve významných částkách, ale zjistíme ji až při zúčtování. V rozpočtu na to máme zhruba tři sta čtyři sta tisíc korun, což je strop, který nechceme přesáhnout. I díky vstřícnému přístupu těch lidí, kde budeme pobývat, budou náklady výrazně nižší," řekl hejtman.

Nikdo uvítání neodmítl

Prezident bude ubytovaný v blízkosti sídla Olomouckého v Clarion Congress Hotelu Olomouc, bývalém Hotelu Sigma Olomouc.

Přípravou návštěvy, která potrvá od středy do pátku, se tiskové oddělení kraje zabývá několik týdnů. Podle mluvčí nikdo z oslovených uvítání prezidenta neodmítl.

Miloš Zeman měl do kraje přijet v loňském roce, cestu však musel zrušit kvůli zdravotním problémům.