Novou tělocvičnu zaplní mladí lidé do posledního místa.

„Odezva byla velká," popisoval ředitel Slovanského gymnázia Radim Slouka, jak studenti zareagovali na nabídku položit otázku hlavně státu.

„Zúčastnit se chce 500 studentů napříč ročníky: od primy po maturanty, přihlásili se i studenti česko-francouzské sekce. Do tělocvičny se tak akorát vejdeme," doplnil.

Zakázané otázky neexistují

Se studenty bude prezident debatovat hodinu.

„Jestli jsme vymezili, nač se prezidenta neptat? Něco takového nepřipadá v úvahu. Naši studenti jsou natolik na úrovni, že se budou jistě ptát patřičně a na podstatné věci. Myslím, že například současná situace ve světe přímo nahrává tomu, aby se mladí lidé ptali na věci důležité," poznamenal ředitel.

Pro prezidenta, kterému ve škole představí úspěšné studenty, například vítězku olympiády v latině, nepřipravovalo vedení školy žádné speciální dary.

„Jsem si vědom toho, že na všech místech bude dostávat dary. Chtěli jsme předat něco osobního, něco co bude o nás a našich dětech," přibližoval Radim Slouka obrazovou publikaci o Slovanském gymnáziu.

Program prezidentské návštěvy na Olomoucku
:::budeme sledovat ON-LINE:::

Středa
Prezident Zeman začne svou třídenní návštěvu kraje ve středu dopoledne v Olomouci.
O půl jedenácté by měl přijet i s manželkou Ivanou do sídla hejtmanství v Jeremenkově ulici. Setká se tam s představiteli kraje.
Po poledni se vydá mezi studenty Slovanského gymnázia na hodinovou besedu.
Poté vyrazí kolona s hlavou státu na Svatý Kopeček, v bazilice se zúčastní postního požehnání z rukou olomouckého atcibiskupa Jana Graubnera.
Následovat bude oběd v restauraci Archa u olomoucké zoo.
Pak se prezidentský průvod přesune opět do Olomouce, kde se Miloš Zeman po uvítání na radnici setká od 16:40 s občany na Horním náměstí.
Vpodvečer zavítá prezidentský pár ještě do soukromého muzea historických automobilů Veteran Arena, kde má Miloš Zeman na programu i schůzku s předtaviteli vysokých škol z Olomouckého kraje.
První den návštěvy zakončí hejtmanem pořádáná slavnostní večeře v Clarion Congress Hotelu, kde bude Miloš Zeman s chotí až do pátku ubytovaný.

Čtvrtek
Ve čtvrtek zamíří prezident do mohelnického Siemensu a také do litovelské firmy Papcel. V Litovli jej čeká oběd v restauraci Záložna a také setkání s obyvateli města na náměstí.
Z Litovle se kolona vozů přesune na návštěvu do nedaleké Choliny, kde místní prezidentovi připravili mimo jiné i vepřové hody.
Čtvrteční program pak završí návštěva Prostějova.

Pátek
V pátek ráno se první zastávkou prezidentského turné stane obec Hradčany, vítěz soutěže Vesnice Olomouckého kraje roku 2013.
Většinu dne pak Miloš Zeman stráví v Přerově, před odjezdem do Prahy pak ještě navštíví zvonařskou dílnu v Brodku u Přerova. (kof)