Dvoudenní návštěvu prezident zahájí na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, připraveno je například i jeho setkání se starosty měst a obcí, návštěva základní školy a firmy na Jesenicku.

ČTK informaci získala od důvěryhodného zdroje, který je seznámen s programem návštěvy prezidenta v kraji. Petr Pavel od lednového zvolení prezidentem navštívil přes polovinu krajů. V návštěvách chce pokračovat i poté, kdy jich objede všech 14.

Prezident Pavel přijel na sněm Svazu města a obcí v olomouckém hotelu Clarion Congress, 18. května 2023
Prezident Pavel přijel do Olomouce

Prezident do Olomouckého kraje přijede v pondělí ráno, kdy zamíří na Filozofickou fakultu Univerzity Palackého. Tam ho čeká setkání se zástupci univerzity a studenty.

Poté se přemístí na krajský úřad a odpoledne zamíří na Jesenicko. Na večer je naplánována debata s místními obyvateli v kulturním domě.

V úterý se podle informací ČTK zastaví v jesenické firmě, která mj. vyrábí a prodává flanelové košile. Pavel flanelové košile v době předvolební kampaně často nosil a staly se jedním ze symbolů jeho kandidatury na funkci hlavu státu.

Zvolený prezident Petr Pavel předává slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové dárek - flanelovou košili z Jeseníku.
Pavel předal Čaputové flanelku z Jeseníku

Součástí úterního programu prezidenta Pavla bude také debata se starosty měst a obcí z Jesenicka a Šumperka či návštěva ruční papírny ve Velkých Losinách na Šumpersku. Na závěr dvoudenní návštěvy prezident přijede na Velitelství pozemních sil v Olomouci.

Manželka prezidenta Eva Pavlová přivítala prvňáčky v Jindřichově na Šumpersku, kde prožila dětství. 4.9.2023
VIDEO: První dáma navštívila školáky v Jeseníkách, potkala i svou učitelku

Naposledy na jihu Moravy

Prezident Pavel, který je v úřadu od letošního března, už absolvoval návštěvy Moravskoslezského, Libereckého, Jihočeského kraje, Vysočiny a Prahy. Naposledy navštívil koncem září Jihomoravský kraj, kde byl ve funkci prezidenta předtím už dvakrát.

Zdena Mašínová, září 2023
Zdena Mašínová: O vyznamenání od Pavla, rodině i filmu Bratři

Začátkem srpna zavítal v Brně na Ústavní soud, Nejvyšší soud a Nejvyšší správní soud, v červnu se spolu se slovenskou hlavou státu Zuzanou Čaputovou zúčastnil debaty na festivalu Meeting Brno. Ještě předtím, než se ujal prezidentského úřadu, navštívil Ústecký a Karlovarský kraj, kde také na Sokolovsku zahájil letošní školní rok.

Zeman přijel šestkrát

Bývalý prezident Miloš Zeman do Olomouckého kraje přijel na několikadenní pracovní návštěvu šestkrát. Naposledy přicestoval v září 2018, kdy navštívil Kojetín a Luboměř pod Strážnou na Přerovsku, Přerov a Mikulovice na Jesenicku.

Při návštěvách Zeman postupně zavítal do všech pěti okresů Olomouckého kraje. Zeman při svých návštěvách jednal se zástupci měst a obcí, hejtmanství a navštěvoval také podniky.

Návštěvy Miloše Zemana v Olomouckém kraji