Zatímco Šumperk či Jeseník navštívili všichni čeští prezidenti, pro menší města bude prezidentská návštěva výjimečnou záležitostí. Zlaté Hory zažily podobnou událost v roce 1995, kdy město navštívil Václav Havel.

Současná hlava státu se ve městě setká mimo jiné s místními zastupiteli a starosty obcí Mikroregionu Zlatohorsko.

„Základními tématy schůzky budou patrně nezaměstnanost či dostupnost regionu. Jsou to věci, které nás trápí dlouhodobě," sdělil starosta Zlatých Hor Milan Rác.

Hanušovice navštívil naposledy Edvard Beneš

Bezmála devět desítek let nezažily prezidentskou návštěvu Hanušovice. Město naposledy navštívil 26. srpna 1937 Edvard Beneš. Zavítal do něj během obhlídky stavby pohraničního opevnění. Kromě tehdejšího starosty a řídicího učitele jej přivítalo české i německé obyvatelstvo.

„Doktor Beneš se tehdy zapsal do městské kroniky, od té doby zde žádný další prezident nebyl. Současná prezidentská návštěva je pro naše město významná a výjimečná událost," řekla starostka Hanušovic Ivana Vokurková.

Představitelé Hanušovic návštěvu připravují ve spolupráci s místním pivovarem. V pivovarské restauraci hlavu státu přivítají zástupci města, před restaurací se pak se pak uskuteční setkání s místními obyvateli.

Podobu daru pro prezidenta zástupci města ještě dolaďují.

„V každém případě bude jeho součástí kniha o Hanušovicích," prozradila starostka Ivana Vokurková.

Na severu kraje prezident bodoval

Hlava státu ve městech v severní části Olomouckého kraje pravděpodobně potká řadu svých příznivců. Ve volbách před dvěma a půl lety získal Miloš Zeman v regionu vyšší podporu, než v jiných částech republiky.

Zatímco celorepublikově dosáhl pětapadesáti procent hlasů, v Šumperku a Jeseníku jich získal tři pětiny. Ve Zlatých Horách to bylo sedmdesát procent, v Hanušovicích dokonce ještě o šest procent více.

Během třídenní návštěvy Olomouckého kraje se prezident s veřejností setká hned čtyřikrát: ve středu v Hanušovicích, ve čtvrtek ve Zlatých Horách a v Jeseníku a v pátek v Šumperku.

Zavítá i do nemocnice či lázní

Hlava státu se také sejde s představiteli samospráv, ale i podnikateli, zaměstnanci několika podniků, pracovníky Jesenické nemocnice, velkolosinských lázní a studenty.

Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil považuje druhou návštěvu prezidenta Miloše Zemana za zcela odlišnou od té první.

„Prezident zavítá na Jesenicko, které trápí vysoká nezaměstnanost, stárnutí populace nebo problémy s tamní nemocnicí a zdravotnictvím. Je to signál, že Jesenicko není upozaďované a že chceme tamní problémy řešit," řekl Jiří Rozbořil.

Přípravy na návštěvu prezidentského páru byly podle něj srovnatelně náročné jako loni. Opět se sestavoval také speciální program pro první dámu, která tentokrát v Olomouckém kraji stráví celé tři dny.

Setkání veřejnosti s prezidentem republiky

13. května – Hanušovice, 17.30, prostor před pivovarskou restaurací

14. května – Zlaté Hory, 12.10, Kostelní ulice (proluka naproti radnici)

14. května – Jeseník, 17.30, Masarykovo náměstí

15. května – Šumperk, 12.30, Hlavní třída u divadla