Chrám si prohlédne a setká se s arcibiskupem Janem Grauberem a strahovským opatem premonstrátů Michael Josef Pojezdným.

„Překvapilo nás, že prezident má zájem navštívit baziliku," reagoval na z listopadu odloženou návštěvu hlavy státu místní duchovní správce Petr Slaboch.

Společně s arcibiskupem a strahovským opatem doprovodí prezidenta během prohlídky chrámu.

„Zřejmě nebude prostor něco panu prezidentovi sdělit, na něco se ptát. Rád bych mu však osobně předal medaili poutního místa," uvedl Petr Slaboch, který si od návštěvy prezidenta slibuje zejména zviditelnění poutního místa.

Návštěvu Miloše Zemana v Olomouckém kraji budeme sledovat ON-LINE

Program prezidentské návštěvy na Olomoucku

Středa

Prezident Zeman začne svou třídenní návštěvu kraje ve středu dopoledne v Olomouci.

O půl jedenácté by měl přijet i s manželkou Ivanou do sídla hejtmanství v Jeremenkově ulici. Setká se tam s představiteli kraje.

Po poledni se vydá mezi studenty Slovanského gymnázia na hodinovou besedu.

Poté vyrazí kolona s hlavou státu na Svatý Kopeček, v bazilice se zúčastní postního požehnání z rukou olomouckého atcibiskupa Jana Graubnera.

Následovat bude oběd v restauraci Archa u olomoucké zoo.

Pak se prezidentský průvod přesune opět do Olomouce, kde se Miloš Zeman po uvítání na radnici setká od 16:40 s občany na Horním náměstí. 

Vpodvečer zavítá prezidentský pár ještě do soukromého muzea historických automobilů Veteran Arena, kde má Miloš Zeman na programu i schůzku s předtaviteli vysokých škol z Olomouckého kraje.

První den návštěvy zakončí hejtmanem pořádáná slavnostní večeře v Clarion Congress Hotelu, kde bude Miloš Zeman s chotí až do pátku ubytovaný.

Čtvrtek

Ve čtvrtek zamíří prezident do mohelnického Siemensu a také do litovelské firmy Papcel. V Litovli jej čeká oběd v restauraci Záložna a také setkání s obyvateli města na náměstí.

Z Litovle se kolona vozů přesune na návštěvu do nedaleké Choliny, kde místní prezidentovi připravili mimo jiné i vepřové hody. 

Čtvrteční program pak završí návštěva Prostějova.

Pátek

V pátek ráno se první zastávkou prezidentského turné stane obec Hradčany, vítěz soutěže Vesnice Olomouckého kraje roku 2013.  

Většinu dne pak Miloš Zeman stráví v Přerově, před odjezdem do Prahy pak ještě navštíví zvonařskou dílnu v Brodku u Přerova.