Olomoučtí zastupitelé schválili variantu, která počítá s převodem bytových jednotek za doplatek ve výši 2 421 nebo 3 246 korun za metr čtvereční. Celkový doplatek se tak bude pohybovat okolo 51 milionů korun.

Olomoučtí zastupitelé jednali na pátečním zasedání o převodech čtyř stovek bytů přibližně pět hodin.

Nechyběla ani emotivní vystoupení nájemníků, kteří v minulosti požadovali převod bytových jednotek bez doplatku.

Nakonec zastupitelé schválili kompromisní řešení v podobě doplatku, který vychází z odborné cenové studie a volí převod bytů za minimální možný doplatek. Ten u bytového družstva Olomouc, Jižní dosahuje částky 2 421 korun za metr čtvereční a u bytového družstva Olomouc, Jiráskova představuje 3 246 korun za metr čtvereční.

Pro kompromisní návrh hlasovalo 24 zastupitelů, nikdo nebyl proti a 15 zastupitelů se zdrželo.

„Rozhodnutí přitom bylo klíčové pro možnost zahájit přípravu k procesu převodu bytů do vlastnictví jednotlivým nájemníkům. K formě a podmínkám převodu se budou muset vyjádřit ještě obě družstva, která jsou spolumajiteli nemovitostí. Druhá varianta, o které se v pátek také jednalo, předpokládala výrazně vyšší doplatek,“ sdělila mluvčí města Jana Doleželová.

Nové bytové domy, které měly sloužit jako startovací a sociální bydlení, se v Olomouci stavěly od roku 2000. Část nákladů tehdy platil stát, část uhradili nájemníci a zbytek spláceli formou nájemného.

S městem uzavřeli smlouvy o budoucích kupních smlouvách na základě kterých jim město mělo po uplynutí dvaceti let bytové jednotky bez doplatku převést do osobního vlastnictví.

Platnost smluv však byla zpochybněna, k převodům prvních bytových jednotek mělo dojít už loni v létě.

Celkem se jedná o zhruba čtyři stovky bytů v ulicích Topolová, Jiráskova, Rumunská a Sladkovského v celkové hodnotě přes 800 milionů korun.