Včasné varování může zachránit mladé lidi před kriminalitou

Jitka Gjuričová z ministerstva vnitra potvrdila, že Olomouc je jedním z jedenácti měst v republice, které do systému včasné intervence vstoupilo. „Přitom je to teprve druhé město z kategorie velkých,“ dodala. Gjuričová tvrdí, že v celé republice je péče o mládež se sklony ke kriminalitě nedostatečná a následná péče zcela chybí.

„Základem systému je odklon dítěte od kriminální kariéry,“ vysvětlila. Včasné varování zařadila Olomouc i do svého komunitního plánu. „Každý druh dětské kriminality poslední dobou podle statistik narůstá, v lepším případě stagnuje,“ uvedla za magistrát Irena Sonntagová z odboru sociální pomoci.
Jednotlivé instituce se o kriminálním deliktu mladých dozvídaly složitou oklikou a často opožděně. „Po drobné krádeži bude příslušný sociální pracovník mít nyní policejní zápis přímo ve svém počítači do čtyřiadvaceti hodin. Ihned může kontaktovat rodinu a školu a rozebrat příčinu krádeže, zda jde o výstřelek, nebo o životní styl či příležitost, jak třeba získat peníze na drogy,“ popsala Gjuričová.

Sociální pracovník by měl přijmout opatření, která znemožní opakování takového chování. „Může jít o pohovor v rodině, zařazení do zájmových aktivit až po zákonně vynutitelná opatření,“ dodala.

„Vyměření trestu znamená, že je již pozdě. Včasné informace orgánů péče o dítě jsou mnohem účinnější,“ řekla předsedkyně olomouckého okresního soudu Hana Šimková. Zdeněk Šebestík pověřený řízením olomoucké policie uvedl, že vloni policisté řešili čtyři desítky případů dětské kriminality na území okresu.